Zaloguj
Reklama

Pica, czyli kiedy dziecko je to, czego nie powinno

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Zabawy dla dzieci
Fot. ojoimages
Zabawy dla dzieci
(3)

Zdarza się, że dzieci próbują jeść różne rzeczy – piasek, nieczystości z podłogi, papier, etc.,jednak szybko uczą się, że nie smakuje to dobrze i zaprzestają tych praktyk. U małych dzieci jest to naturalny sposób poznawania świata i nie należy traktować tego jako choroby. Niektóre dzieci jednak nie przestają jeść rzeczy, które nie są do tego przeznaczone, schorzenie to nazywa się pica, czyli spaczone łaknienie.

Reklama

Przyczyną tego schorzenia mogą być problemy z rozwojem emocjonalnym, behawioralnym lub nieprawidłowe żywienie bądź problemy zdrowotne. Samo spaczone łaknienie może powodować wiele zaburzeń zdrowotnych.  Przyczyny zaburzenia nie są do końca poznane, jednak zauważono, że jest ono częstsze u dzieci z ciężką niepełnosprawnością lub autyzmem. Inną przyczyna mogą być zaniedbania lub nadużycia. Niekiedy jest to sposób na uzupełnienie niedoboru żelaza lub cynku.

W związku z jedzeniem nieprzeznaczonych do tego rzeczy, dziecko może dostać zatrucia pokarmowego. Należy też liczyć się z ewentualnym toksycznym działaniem np. farby bądź gleby zawierającej ołów. Dodatkowo w glebie mogą znajdować się pasożyty.  Zdarzały się przypadki gorączki i nietypowych infekcji spowodowanych spożyciem gleby.

 

fot. pantherstock



W sytuacji, kiedy rodzic zauważy, że dziecko je rzeczy, których nie powinno, należy zgłosić się do lekarza. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny takiego zachowania. Lekarz zapewne zleci badanie poziomu żelaza i cynku oraz wykonanie testów na obecność pasożytów. Rodzice powinni upewnić się, że poświęcają swojemu dziecku wystarczająco dużo uwagi. Czasem spędzenie wspólnie większej ilości czasu znacznie poprawia sytuację.

Szczególnie ważne jest usunięcie z otoczenia dziecka wszystkich rzeczy, które mogą powodować zatrucia. Podczas zakupu zabawek warto upewnić się czy są wykonane z bezpiecznego tworzywa. Aktualnie farby zawierające ołów nie są sprzedawane, jednak mogą one być wykorzystane w starych mieszkaniach i należy podjąć środki uniemożliwiające zjedzenie kawałków farby przez dziecko.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze