Jak rozpoznać anemię u dziecka?

W przypadku anemii z niedoboru żelaza typowym objawem jest zmęczenie i uczucie osłabienia. Łatwo zauważyć, że dziecko jest blade, co jest szczególnie widoczne na dziąsłach i powiekach.
Osoby chore tracą apetyt i stają się drażliwe. Częste są problemy z oddychaniem oraz kołatanie serca. Dzieci miewają bóle i zawroty głowy. Podczas czesania można zauważyć zwiększone wypadanie włosów. Obniża się temperatura ciała, dłonie i stopy są zimne. Dzieci stają się bardzo apatyczne, tracą zainteresowanie zwykłymi czynnościami. Mają również problem z koncentracją.
Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12 również objawia się zmęczeniem, osłabieniem, drażliwością, utratą apetytu, kołataniem serca oraz bladością. Dodatkowo występują skurcze brzucha, problemy z równowagą, duszność, łagodna żółtaczka oraz zmiany osobowości.
Dzieci cierpią na mdłości i wymioty. Objawy neurologiczne to drętwienie i mrowienie kończyn oraz słaba koordynacja.
fot. pantherstock
Anemia aplastyczna cechuje się zwiększoną podatnością na infekcje. Występuje owrzodzenia jamy ustnej, gardła i odbytu. Pojawiają się nietypowe siniaki lub krwawienia. Skóra staje się blada, pod skórą widoczne są małe czerwone plamki. Mimo gorączki stopy i dłonie są zimne. Występują też objawy typowe dla anemii – ból głowy, osłabienie i uczucie zmęczenia.
Niedokrwistości hemolityczne cechują się zmęczeniem i ogólnym osłabieniem. Występuje duszność oraz kołatanie serca. Skóra ma żółte zabarwienie. Cechą charakterystyczną jest ciemne zabarwienie moczu. Śledziona oraz wątroba są powiększone. Chorzy cierpią na gorączkę, ból głowy oraz ból w klatce piersiowej. Stopy oraz dłonie są zimne. Częste są zawroty głowy i dezorientacja.
Najczęstszą u dzieci jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy dziecko nie ma zbyt dużo obowiązków i czy daje sobie z nimi wszystkimi radę. Objawy anemii łatwo pomylić ze zmęczeniem. Czasem dzieci bywają przemęczone ilością obowiązków, zajęć pozalekcyjnych i zadań domowych, w takim wypadku należy zmniejszyć dziecku liczbę obowiązków bądź zwolnić z dodatkowych zajęć.