Artykuły z kategorii: Pielęgnacja i rozwój
Czy spędzanie czasu na dworze hamuje występowanie krótkowzroczności?
Od dawna wiadomo, że spędzanie czasu na zewnątrz ma ogromny wpływ na zapobieganie krótkowzroczności u dzieci, prawdopodobnie poprzez stymulacje wydzielania dopaminy. Wyższe natężenie światła ma wpływ na zapobieganie krótkowzroczności, co wynika z badań przeprowadzonych na zwierzętach i na ludziach. Ekspozycja na światło słoneczne przez 40 minut dziennie zmniejsza wzrost długości gałki ocznej. Udowodniono też, że ekspozycja na sztuczne światło o wyższym natężeniu może obniżyć wzrost krótkowzroczności. W Chinach przeprowadzono badanie, które polegało na zwiększeniu natężenia oświetlenia w klasach z 100 do 500 luxów. Przebadano 317 dzieci, na początku oraz po roku zwiększonego natężenia światła. W wyniku tego działania udało się zredukować ryzyko krótkowzroczności o 6% [1].
Pielęgnacja skóry głowy i włosów u niemowlęcia
Włosy niemowlęcia, tak jak włosy dorosłego, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest ona zdecydowanie prostsza u małych dzieci, gdyż nie wymaga złożonych zabiegów i używania wielu preparatów, lecz kierowania się w tym obszarze przede wszystkim zasadą „mniej znaczy lepiej”. Pomimo że rodzaj włosów u dziecka kształtuje się nawet do 6. roku życia, to warto o nie prawidłowo zadbać już na samym początku podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Oto kilka kluczowych wskazówek, który mogą nam w tym skutecznie pomóc.
Choroby intymne – 11 rzeczy, o których musisz porozmawiać ze swoim dzieckiem
Czy wiesz, że nasze dzieci traktują swój pierwszy seks jako wejście w dorosłość i wybierają swoich partnerów losowo? Ryzyko takich zachowań jest wysokie. To nie tylko kwestia nieprzyjemnych doświadczeń, złych wspomnień czy potencjalnej ciąży. Rozpoczęcie aktywności seksualnej może także zaważyć na zdrowiu. Dlatego podpowiadamy, o czym warto porozmawiać ze swoim dzieckiem i jak to zrobić, byście oboje czuli się komfortowo.
Oparzenia słoneczne – jak chronić delikatną skórę dziecka
Oparzenia słoneczne u dzieci pojawiają się znacznie szybciej u maluchów iż u dorosłych. Skutki oparzenia słonecznego to zaczerwieniona skóra, pęcherze. Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? Jak im przeciwdziałać?
- Reklama
Jak dbać o suchą skórę dziecka?
Problem suchej skóry bardzo często dotyczy dzieci. Ten rodzaj skóry wymaga szczególnej pielęgnacji, jak i ochrony. Sucha skóra wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami (m.in. bywa szorstka, zaczerwieniona).
Płaskostopie w młodym wieku. Przyczyny, skutki, leczenie
Ortopedzi i fizjoterapeuci biją na alarm. Ponad 80% dzieci w wieku szkolnym cierpi na wady postawy. Wśród nich szczególnie popularne jest płaskostopie podłużne. Nieprawidłowości mogą być efektem siedzącego trybu życia, braku zajęć ruchowych, otyłości, a także niewłaściwie dobranego obuwia czy nawet podejmowania za namową rodziców zbyt wczesnych prób chodzenia. Często wynikają też one z wrodzonych predyspozycji. Jak zapobiegać takim dolegliwościom i jak z nimi walczyć, gdy już się pojawią?
Rodzaje pieluszek: które wybrać dla dziecka?
Materiał, jaki został użyty do produkcji pieluchy, ma istotne znaczenie w codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka. Z jakiej więc tkaniny najlepiej jest wybrać pieluszkę dla swojej pociechy? Naturalnej czy sztucznej? Tak naprawdę jest to sprawa indywidualna.
Woda w diecie dziecka
Woda jest niezbędnym składnikiem dla funkcjonowania organizmów żywych. Jest odpowiedzialna za wiele procesów, stanowi dostawę dla wielu reakcji, a także jest środkiem transportu produktów koniecznych każdej komórce organizmu człowieka. Dla prawidłowego rozwoju dziecka kluczowe jest więc zapewnienie odpowiedniej ilości dostarczanie wody, by młody organizm mógł się prawidłowo rozwijać.
Integracja sensoryczna a rozwój mowy dziecka
Integracja sensoryczna jest elementem funkcjonowania dziecka mającym decydujący wpływ na jego rozwój oraz zdolność do pogłębiania swoich umiejętności. Zaburzenia w organizacji neurologicznej mogą nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje, powodując u dziecka patologiczne reakcje i generując u niego problemy oraz trudności rozwojowe, w tym zaburzenie rozwoju mowy. Podjęcie odpowiedniej terapii, jaką jest terapia sensoryczna, pozwala na redukcję lub nawet eliminację tego typu problemów.
Laserowa korekcja wady wzroku u dziecka
Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfonu wpływają na wzrost liczby osób z wadami wzroku. Dzięki rozwojowi medycyny cierpiący (m.in. na krótkowzroczność i astygmatyzm) mogą zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych i poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Metoda jest w 93% skuteczna i należy do najbezpieczniejszych metod chirurgicznych charakteryzujących się dużą precyzją.
- Reklama
Jakie obuwie wybrać dla dziecka?
Wybierając obuwie dla dziecka, każdy rodzic powinien najpierw zastanowić się, do czego będzie ono używane (m.in. spacerowe, domowe) oraz przez ile godzin dziecko będzie je nosić. Na rynku obuwniczym jest duży wybór (m.in. dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki – piękne i często bardzo drogie buty są niestety w wielu przypadkach zupełnie niepraktyczne). Należy pamiętać, że buty dziecięce powinny przede wszystkim wspierać oraz kształtować naturalne funkcje biochemiczne stopy dziecka.
Pieluszkowe zapalenie skóry – jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?
Dbasz, pielęgnujesz skórę dziecka, troszczysz się – mimo wysiłku, pojawia się jednak czerwony kolor skóry, który budzi Twój niepokój. Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry? Czy nawracające zapalenie skóry jest powodem do niepokoju?
Jak pielęgnować kikut pępowiny?
Pępowina odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka w łonie matki. Umiejscowione w pępowinie naczynia krwionośne, pełnią kluczową rolę w zapewnieniu wymiany m.in. składników odżywczych między krwioobiegiem matki i krwioobiegiem dziecka. Tuż po porodzie, pępowina zostaje odcięta a jej pozostałością jest tzw. kikut pępowiny, którego pielęgnacja wielu rodzicom przysparza trudności. Prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowiny zapewni nie tylko szybkie wygojenie rany, ale zmniejszy również ryzyko infekcji.
Ośrodek „OTULINKA” ruszył z pomocą dla wcześniaków
22.02.2017 w Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” nastąpiła uroczysta inauguracja Wieloprofilowego Programu Opieki nad Wcześniakami oraz Noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju „OTULINKA” oraz otwarcie ośrodka, w którym świadczona będzie specjalistyczna opieka terapeutyczna dla najmłodszych pacjentów. To pierwszy tego typu program realizowany w Polsce, a jako pierwsze jego działaniem zostało objęte województwo łódzkie. Pomoc w „OTULINCE” świadczona jest bezpłatnie, a realizacja pilotażowego projektu potrwa 2 lata.
Kosmetyki dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Spodziewasz się dziecka? A może jesteś świeżo upieczoną Mamą, która stanęła przed dylematem wyboru kosmetyków dla Maluszka? Sklepowe półki uginają się od kolorowych opakowań, w których kryją się najróżniejsze płyny i mazidła, które mają zapewnić komfort, delikatność i co najważniejsze – bezpieczeństwo. Czy tak jest w rzeczywistości? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, buszując wśród sklepowych półek? Jak wybrać produkt bezpieczny, który nie będzie uczulał?
Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci - cz. 2
Skóra stanowi barierę pomiędzy otaczającym środowiskiem, a narządami i układami organizmu. W ciągu pierwszych lat życia stopniowo rozwija się i dopiero w wieku około 3 lat upodabnia się do skóry człowieka dorosłego. Ze względu na jej niedojrzałość, znacznie zwiększone jest ryzyko występowania podrażnień, zakażeń oraz niektórych chorób. W artykule zostały przedstawione zasady codziennej pielęgnacji skóry u niemowląt i małych dzieci oraz najczęstsze problemy skórne występujące w tym wieku.
Pielęgnacja skóry u niemowląt i małych dzieci cz. 1
Skóra stanowi barierę pomiędzy otaczającym środowiskiem, a narządami i układami organizmu. W ciągu pierwszych lat życia stopniowo rozwija się i dopiero w wieku około 3 lat upodabnia się do skóry człowieka dorosłego. Ze względu na jej niedojrzałość, znacznie zwiększone jest ryzyko występowania podrażnień, zakażeń oraz niektórych chorób. W artykule zostały przedstawione zasady codziennej pielęgnacji skóry u niemowląt i małych dzieci oraz najczęstsze problemy skórne występujące w tym wieku.
Trądzik noworodków – częsty problem w praktyce pediatrycznej
Trądzik noworodków jest częstą przyczyną zgłaszania się rodziców do pediatry. Zmiany są łagodne, ustępujące bez trwałych następstw, zazwyczaj wymagają jedynie starannej pielęgnacji, w wyjątkowych sytuacjach wymaga stosowania leków. Pediatra stawia diagnozę na podstawie badania. Wykwity, o charakterze krostek i grudek, wymagają różnicowania z innymi zmianami trądzikopodobnymi, w przeważającej mierze również łagodnymi.
Kąpiel atopika
Jeszcze do niedawna panowało błędne przekonanie, że skórę dziecka z AZS należy myć stosunkowo rzadko. Wprawdzie szybko ulega wysuszeniu, ale mimo to kąpiel usuwa nagromadzony na niej pot, zawarte alergeny, a także martwy naskórek. Dlatego też kąpiel przy Atopowym Zapaleniu Skóry nie jest stanem pogarszającym, lecz niemal wybawiającym – jeśli potrafi się ją przeprowadzić we właściwy sposób.
Postępowanie w pieluszkowym zapaleniu skóry – zapobieganie i leczenie
U niemowląt i małych dzieci często występują zmiany skórne wynikające z działania mechanicznych lub chemicznych czynników drażniących. Okolice moczowo-płciowe dziecka, zwane pieluszkowymi, są szczególnie narażone na otarcia, macerację, działanie wilgoci, resztek kału i moczu, środków chemicznych zawartych w kosmetykach, detergentach, pieluszkach czy chusteczkach myjących.