Zaloguj
Reklama

Oparzenia słoneczne – jak chronić delikatną skórę dziecka

Dziecko patrzące przez okulary
Fot. panthermedia
Dziecko patrzące przez okulary
(0)

Oparzenia słoneczne u dzieci pojawiają się znacznie szybciej u maluchów iż u dorosłych. Skutki oparzenia słonecznego to zaczerwieniona skóra, pęcherze. Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? Jak im przeciwdziałać?

Reklama

Spis treści:

 1. Budowa skóry
 2. Skóra dziecka
 3. Kremy z filtrem – podstawa na lato
 4. Kremy po opalaniu

Budowa skóry

Skóra stanowi naturalną barierę, której zadaniem jest oddzielenie organizmu od świata zewnętrznego. Skóra człowieka to największy narząd organizmu. Jej grubość waha się od 1,5 do 5 mm. Najgrubsza skóra znajduje się na dłoniach i piętach, najcieńsza na powiekach. Do najważniejszych funkcji skóry zalicza się:

 • ochronę przed drobnoustrojami,
 • ochronę przed czynnikami zewnętrznymi,
 • udział w procesie termoregulacji,
 • produkcję melaniny,
 • wytwarzanie witaminy D,
 • utrzymanie homeostazy,
 • udział w odbiorze bodźców.

Skóra zbudowana jest z trzech głównych warstw – tkanki podskórnej, skóry właściwej i naskórka. W skórze znajdują się receptory i gruczoły wydzielnicze.

Skóra dziecka

Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż skóra dorosłego, przez co promieniowanie UV wchodzi w skórę znacznie głębiej. Oparzenie słoneczne, które skutkuje zaczerwienieniem i bolesnością skóry może pojawić się do kilku godzin po ekspozycji na promienie słoneczne. Najważniejsze to złagodzić uczucie „gorąca”, które emanuje ze skóry. Skórę należy delikatnie schłodzić, warto zastosować specjalne kosmetyki dostępne np. w aptece, które zawierają pantenol, aloes, alantoninę. Jeśli nie mamy pod ręką kosmetyku do skóry po opalaniu a chcemy złagodzić uczucie napięcia i pieczenia, możemy „na szybko” zastosować kefir, jogurt naturalny czy maślankę. Mimo to, warto udać się do najbliższej apteki i zaopatrzyć się w produkty po opalaniu, które złagodzą podrażnienie.

Do głównych objawów poparzenia słonecznego zalicza się:

 • ból,
 • zaczerwienioną skórę,
 • pojawienie się pęcherzy.

W przypadku bólu – można zastosować lek przeciwbólowy, dobrany do danej grupy wiekowej. W skrajnych przypadkach konieczne może być wezwanie pomocy lekarskiej!

Oparzenia słoneczne – jak chronić delikatną skórę dziecka, fot. panthermedia

Kremy z filtrem – podstawa na lato

Najważniejsze to smarowanie, smarowanie i jeszcze raz smarowanie! Kremy z filtrem to podstawa – wybór jest niezwykle szeroki, rozpiętość cenowa również. Na co zwrócić uwagę kupując krem z filtrem? Przede wszystkim na filtr – czy jest niski czy wysoki? W przypadku dzieci warto pomyśleć o kremie z filtrem z wyższym SPF. Druga, istotna kwestia to konsystencja kremu – mamy do wyboru kremy, pianki i emulsje. Od nas zależy, jaki rodzaj wybierzemy – pamiętajmy, że krem rozprowadza się inaczej niż piankę. Trzecią, ważną kwestią jest to, czy dany produkt jest wodoodporny. W przypadku maluchów, warto zaopatrzyć się w produkty wodoodporne, dzięki czemu unikamy konieczności częstszego smarowania malucha.

Kremy po opalaniu

Kompletując kosmetyczkę, warto zaopatrzyć się również w kremy po opalaniu, które w razie zaczerwienienia skóry szybko przyniosą ulgę. Kosmetyki po opalaniu zawierają substancje łagodzące, takie jak pantenol czy aloes, co pozwala szybko zniwelować zaczerwienienie i przynosi ulgę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze