Zaloguj
Reklama

Skóra noworodka

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(3)

U noworodka powierzchnia skóry wynosi około 0,5m2, zaś u dorosłego mężczyzny około 1,9m2.

Reklama

Spis treści:

  1. Skóra człowieka
  2. Pielęgnacja skóry dziecka

Skóra człowieka

Skóra jest zewnętrzną powłoką ciała, która chroni wszystkie wewnętrzne narządy, dlatego też bardzo ważna jest jej właściwa pielęgnacja.

Skóra składa się z trzech warstw:

  • naskórka,
  • skóry właściwej
  • tkanki podskórnej.

Skóra stanowi granicę między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem organizmu. Chroni ustrój przed urazami mechanicznymi, promieniowaniem ultrafioletowym, nadmiernym oddziaływaniem ciepła, drobnoustrojami i alergenami. Pełni funkcję w termoregulacji, chroni przed utratą wody i umożliwia usuwanie niektórych toksyn.

Budowa skóry w każdym wieku jest taka sama, jednak zmienia się grubość poszczególnych warstw oraz jej aktywność metaboliczna. U noworodków, stosunek powierzchni skóry do masy ciała jest znacznie większy niż u starszych dzieci i dorosłych. Warstwa rogowa jest u małych dzieci cieńsza, a mało aktywne gruczoły łojowe i potowe, nie wydzielają odpowiedniej ilości płaszcza lipidowego. W efekcie niemowlęta są narażone na dużą utratę wody i wysychanie skóry, która staje się bardziej podatna na uszkodzenia.


 Skóra noworodka, fot. panthermedia

Pielęgnacja skóry dziecka

W codziennej pielęgnacji skóry dziecka należy używać jedynie preparatów z atestem. Takie preparaty spełniają kryteria czystości mikrobiologicznej, nie zawierają substancji drażniących i alergizujących, barwników i substancji zapachowych. Mają też ograniczoną ilość konserwantów. Podstawową metodą pielęgnacji jest kąpiel. Optymalna temperatura wody do kąpieli noworodka to 34-36°C z dodatkiem specjalnych preparatów bezzapachowych o pH 5,5-7,0, np. mydła przetłuszczone, syndety, oliwki do kąpieli. Po umyciu skórę należy opłukać i delikatnie osuszyć zwracając szczególną uwagę na fałdy skórne i pośladki.

Należy również pamiętać o właściwej pielęgnacji kikuta pępowiny. Obecnie nie jest wskazane, aby stosować 70% roztwór spirytusu. Zaleca się tzw. suchą pielęgnację kikuta. Nie należy moczyć go podczas kąpieli, a w razie zabrudzenia moczem czy kałem, umyć w wodzie z mydłem dla niemowląt i delikatnie osuszyć ręcznikiem. Pieluszki powinno zakładać się poniżej pępka, aby zapewnić mu dostęp do świerzego powietrza. Fałdy skórne i pośladki wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ miejsca te są narażone na podrażnienia.

Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowląt jest bardzo ważna. Skóra małych dzieci jest wrażliwa i podatna na wszelkie urazy i podrażnienia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jej pielęgnacji, należy zasięgnąć porady specjalisty.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Zawadzka-Gralec Anna,,Skóra noworodka i niemowlęcia-co warto wiedzieć?’, Zdrowie najmłodszych, SWISS MADE

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze