Zaloguj
Reklama

Jak dbać o suchą skórę dziecka?

Leżące niemowlę
Fot. panthermedia
Leżące niemowlę
(5)

Problem suchej skóry bardzo często dotyczy dzieci. Ten rodzaj skóry wymaga szczególnej pielęgnacji, jak i ochrony. Sucha skóra wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami (m.in. bywa szorstka, zaczerwieniona).

Reklama

Skóra małego dziecka różni się od skóry dorosłego człowieka – jest o wiele cieńsza. W takim przypadku łatwiej jest o wystąpienie podrażnień i nadmierne przesuszenie.

Ważne! Dzieci nie powinny być myte kosmetykami przeznaczonymi dla osób dorosłych.

Bardzo często wystarczy zmienić używane do pielęgnacji kosmetyki, by problem skóry suchej zniknął.

Sucha skóra – charakterystyka

Skóra sucha jest szorstka, zaczerwieniona, napięta. Charakteryzuje się wzmożoną podatnością na podrażnienia i złuszczania się. Jej bariera ochronna ulega uszkodzeniu, co skutkuje tym, że nie zatrzymuje wody. Bardzo istotne jest to, by zapewnić suchej skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz odżywienia.

Ważne! Kondycję skóry suchej skutecznie poprawią kosmetyki odbudowujące uszkodzoną barierę ochronną i chroniące ponadto przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Sucha skóra – przyczyny

Skóra dziecka charakteryzuje się delikatnością, wiele czynników może wpływać na nią drażniąco:

  • zła pielęgnacja (należy wybierać produkty pozbawione parabenów, konserwantów, alkoholu, sylikonów, barwników, sterydów, jak i intensywnych kompozycji zapachowych. Składniki tego typu często podrażniają skórę),
  • alergia (sucha skóra to bardzo często odczyn alergiczny powstały wskutek kontaktu z silnym alergenem. Uczulający może być m.in. płyn do prania. Inna kwestia to alergia pokarmowa),
  • przegrzanie (maluchy należy ubierać z rozsądkiem i nie przegrzewać. Skutkiem jest tracenie przez skórę poziomu odpowiedniego nawilżenia),
  • atopowe zapalenie skóry (przesuszona skóra dziecka może być wynikiem AZS, czyli tzw. wyprysków alergicznych),
  • suche powietrze w pomieszczeniach (przyczyną suchej skóry może być suche i gorące powietrze, jakie panuje w pomieszczeniach w sezonie grzewczym).

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze