Zaloguj
Reklama

Jak dbać o suchą skórę dziecka?

Leżące niemowlę
Fot. panthermedia
Leżące niemowlę
(5)

Problem suchej skóry bardzo często dotyczy dzieci. Ten rodzaj skóry wymaga szczególnej pielęgnacji, jak i ochrony. Sucha skóra wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami (m.in. bywa szorstka, zaczerwieniona).

Reklama

Spis treści:

 1. Sucha skóra – charakterystyka
 2. Sucha skóra – przyczyny 
 3. Sucha skóra – pielęgnacja

Skóra małego dziecka różni się od skóry dorosłego człowieka – jest o wiele cieńsza. W takim przypadku łatwiej jest o wystąpienie podrażnień i nadmierne przesuszenie.

Ważne! Dzieci nie powinny być myte kosmetykami przeznaczonymi dla osób dorosłych.

Bardzo często wystarczy zmienić używane do pielęgnacji kosmetyki, by problem skóry suchej zniknął.

Sucha skóra – charakterystyka 

Skóra sucha jest szorstka, zaczerwieniona, napięta. Charakteryzuje się wzmożoną podatnością na podrażnienia i złuszczania się. Jej bariera ochronna ulega uszkodzeniu, co skutkuje tym, że nie zatrzymuje wody. Bardzo istotne jest to, by zapewnić suchej skórze odpowiedni poziom nawilżenia oraz odżywienia.

Ważne! Kondycję skóry suchej skutecznie poprawią kosmetyki odbudowujące uszkodzoną barierę ochronną i chroniące ponadto przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Sucha skóra – przyczyny 

Skóra dziecka charakteryzuje się delikatnością, wiele czynników może wpływać na nią drażniąco:

 • zła pielęgnacja (należy wybierać produkty pozbawione parabenów, konserwantów, alkoholu, sylikonów, barwników, sterydów, jak i intensywnych kompozycji zapachowych. Składniki tego typu często podrażniają skórę),
 • alergia (sucha skóra to bardzo często odczyn alergiczny powstały wskutek kontaktu z silnym alergenem. Uczulający może być m.in. płyn do prania. Inna kwestia to alergia pokarmowa),
 • przegrzanie (maluchy należy ubierać z rozsądkiem i nie przegrzewać. Skutkiem jest tracenie przez skórę poziomu odpowiedniego nawilżenia),
 • atopowe zapalenie skóry (przesuszona skóra dziecka może być wynikiem AZS, czyli tzw. wyprysków alergicznych),
 • suche powietrze w pomieszczeniach (przyczyną suchej skóry może być suche i gorące powietrze, jakie panuje w pomieszczeniach w sezonie grzewczym).

Sucha skóra – pielęgnacja 

Jak była już mowa powyżej, istotne jest, aby dzieci nie były myte kosmetykami przeznaczonymi dla osób dorosłych. Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków pielęgnacyjnych i ich przeznaczenie dla skóry dziecka. Im więcej naturalnych składników, tym lepiej. Istotna jest hipoalergiczna formuła, która pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Preparaty tego typu bardzo często można nabyć w aptekach.

Oto cztery zasady pozwalające pozbyć się objawów skóry suchej u dziecka:

 1. Odpowiednia ilość płynów – dziecko potrzebuje nawilżenia skóry nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Należy dbać o dostarczanie maluchowi odpowiedniej ilości płynów (ilość uwarunkowana jest wiekiem, dietą oraz indywidualnym zapotrzebowaniem).
 2. Nawilżanie szorstkiej oraz suchej skóry – co najmniej dwa razy dziennie powinno się stosować produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej dziecka.

Ważne! Dobre są kosmetyki na bazie wody termalnej. Mają bezpieczny skład i są polecane przez pediatrów.

 1. Rezygnacja z mydeł – mydło wysusza. Warto stosować emolienty bądź inne syndyki, które uzupełniają ilość lipidów.
 2. Ochrona przesuszonej skóry dziecka – skórę należy chronić przed słońcem, mrozem, wiatrem. Należy stosować odpowiednie kremy ochronne, a także zasłaniać te części ciała, które są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Miejsca przesuszone (m.in. w zgięciach łokci oraz kolan, na przedramionach) warto pielęgnować preparatami w formie mleczka, balsamu, emulsji do ciała.

Ważne! Zdrowa, gładka skóra dziecka nie tylko dodaje uroku – jej najważniejszym zadaniem jest stanowienie bariery ochronnej dla drobnoustrojów. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio pielęgnować skórę malucha, nie dopuszczając do jej przesuszenia.  

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze