Porady specjalisty z kategorii: Pielęgnacja i rozwój
Łzawienie oczu u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zadaniem łez jest nawilżanie gałki ocznej, ochrona przed zakażeniami oraz wypłukiwanie zanieczyszczeń. Zarówno brak wydzielania łez (zatkanie kanalika łzowego) jak i nadmierne ich wydzielanie są niebezpieczne dla zdrowia małego pacjenta.Przyczyn łzawienia oczu u dziecka jest bardzo dużo. Jest to nic innego jak nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe. Łzawienie oczu jest w większości przypadków objawem choroby alergicznej. To ona przyczynia się do nadmiernego wydzielania łez, bądź odwrotnie, zatkania przewodów nosowo-łzowych. Tego stanu nie należy bagatelizować, gdyż może on prowadzić do zastoju łez oraz rozwoju zakażenia. Zakażenie woreczka łzowego bardzo często prowadzi do zakażenia tkanek oczodołu. Wśród innych przyczyn łzawienia oczu u dziecka wymieniane są: nowotwory oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych (przebiegające z silnym katarem).Jeśli dziecko będzie uskarżało się na problemy z oczami, takie jak nadmierne łzawienie, szczypanie, swędzenie czy ból powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do okulisty.
Ropienie oczu u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ropiejące oko/czy u dziecka są w większości przypadków bagatelizowane przez rodziców. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu inne objawy takie jak swędzenie lub ból oczu, zaczerwienienie bądź opuchlizna powinniśmy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do specjalisty- okulista dziecięcy. Kluczową kwestią jest ustalenie co jest przyczyną ropienia oczu u dziecka. Jak zaradzić ropieniu oczu u dziecka? Czy można stosować leki bez wiedzy lekarza? Jak pielęgnować ropiejące oczy dziecka?
Urazy nosa u dzieci- przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania
Upilnowanie energicznego dziecka, nie zawsze jest proste. Nawet gdy rodzice mają „oczy wokół głowy” i wydaje im się, że ich dziecko jest bezpieczne (np. podczas zabawy, skakania czy jazdy na rowerze) może dojść do urazu.
Potówki u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Potówki to dolegliwość dość często spotykana u dzieci oraz niemowląt, mogą one występować także u osób dorosłych. Są to drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Mówimy wtedy o tzw. potówkach zwykłych, w sytuacji gdy płyn znajdujący się w potówce mętnieje mówimy o potówkach białych.
- Reklama
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Pieluszkowe zapalenie związane jest z pojawieniem się zmian zapalnych skóry w miejscu przylegania pieluszki. Jest to jedno z częstszych schorzeń okresu niemowlęcego.
Ciemieniucha - jak dbać o skórę niemowlaka?
Dla większości rodziców oraz ich bliskich, narodzin dziecka (zwłaszcza pierwszego) to ogromne przeżycie. Powrót do domu z nowo narodzonym dzieckiem jest czymś szczególnie ważnym ale zaraz z nim pojawiając się codzienne obowiązki. Wśród wielu niemowlaków około 3 do 6 tygodnia życia pojawia się problem z ciemieniuchą.
Opóźnione dojrzewanie płciowe
Opóźnione dojrzewanie płciowe, może wystąpić u dziewczynek jak i u chłopców. Mówimy o nim wtedy gdy u dziewczynek po skończonym 13tym rokiem życia a u chłopców po 14tym roku życia brak jest pierwszych klinicznych objawów wskazujących na dojrzewanie płciowe.
Astma oskrzelowa - kwalifikacja do zajęć wychowania fizycznego
Wysiłek fizyczny może być czynnikiem wyzwalającym napady kaszlu i duszności u dziecka z astmą oskrzelową. Problem kwalifikacji dziecka z astmą do zajęć wychowania fizycznego jest więc częstym problemem dla rodziców i nauczycieli.
Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki
Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki nazywa się stan, w którym cechy dojrzewania płciowego pojawiają się przed ukończeniem 8 roku życia.
Wiek kostny opóźniony - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Określenie wieku kostnego jest jedną z metod określenia tzw. wieku biologicznego dziecka na podstawie oceny dojrzewania jego kości. Wiek biologiczny jest ogólnym miernikiem poziomu rozwoju dziecka W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lewego nadgarstka i porównuje się obraz rozwoju kości ze specjalnym atlasem. U noworodków i niemowląt można również w tym celu wykonać zdjęcie rtg kolana. Za pomocą wieku kostnego, stosując odpowiednie tabele lub programy komputerowe możliwe jest obliczenie wzrostu, jaki osiągnie dziecko w życiu dorosłym. Jest to również badanie przydatne w diagnostyce zaburzeń wzrastania.
- Reklama
Obrzezanie
Obrzezanie (circumcisio) jest to zabieg polegający na usunięciu napletka.
Opóźnione ząbkowanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Pierwsze zęby mleczne powinny pojawić się do 12 miesiąca życia dziecka. Drugie ząbkowanie – dotyczące już zębów stałych – zaczyna się około 6 roku życia i trwa aż do czasu wyrznięcia się ostatnich trzonowców tzw. zębów mądrości, aż do 17-30 roku życia.
Przedwczesne zarastanie ciemiączka
Ciemiączko przednie zmniejsza się wyraźnie od 6 miesiąca życia dziecka. Zwykle ciemiączko zarasta w przedziale wieku 15-18 miesięcy, ale może zarosnąć całkowicie już w wieku 9 miesięcy.
Ciemiączko - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ciemiączko przednie znajduje się w miejscu styku kości czołowej i kości ciemieniowych. W chwili urodzenia ma bardzo zróżnicowane wymiary, zwykle początkowo powiększa się w pierwszych miesiącach życia, a następnie staje się coraz mniejsze.
Palatolalia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Termin palatolalia stosowany jest do określenia sprzężonych zaburzeń mowy czyli dyslalii złożonej oraz rynolalii (nosowania), występującej w przypadkach rozszczepów podniebienia (łac palatoschisis – palatum – podniebienie, schisis – rozszczep). To zaburzenie może dotyczyć nie tylko rozszczepu podniebienia, lecz również wargi i wyrostka zębodołowego.