Zaloguj
Reklama

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki

Przyjaciółki na wakacjach
Fot. ojoimages
Przyjaciółki na wakacjach
(4)
Dojrzewanie płciowe u dziewczynki
Reklama

Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki nazywa się stan, w którym cechy dojrzewania płciowego pojawiają się przed ukończeniem 8 roku życia.

Dojrzewanie płciowe u dziewczynki - Objawy i przebieg

Objawami dojrzewania płciowego u dziewczynki są: powiększenie piersi, pojawienie się owłosienia łonowego, pachowego, przyspieszenie tempa wzrastania oraz pojawienie się miesiączek . Objawy te mogą występować łącznie, lub każdy z nich może pojawić się w sposób izolowany (np. tylko powiększenie piersi bez rozwoju owłosienia lub odwrotnie). Najczęściej spotykamy się właśnie z takim izolowanym, łagodnym typem przedwczesnego dojrzewania, które uważa się za wariant prawidłowego rozwoju dziecka, gdyż nie stwierdza się w nim żadnych zaburzeń hormonalnych, a dalszy rozwój, wzrost i dojrzewanie płciowe nie są zaburzone.

Powiększenie gruczołów piersiowych często obserwowane jest już u niemowląt płci żeńskiej. Zwykle znika samoistnie po pewnym czasie, czasem utrzymuje się aż do okresu dojrzewania, które występuje o czasie. Wiek kostny nie jest przyspieszony. Z izolowanym pojawieniem się owłosienia łonowego zwykle mamy do czynienia około 5-7 roku życia u dziewczynek wysokich, często z tendencją do nadwagi, Wiek kostny może być nieznacznie przyspieszony. Gruczoły piersiowe nie powiększają się i dalszy przebieg dojrzewania przebiega prawidłowo.

Rzadko u dziewczynki może wystąpić przedwczesne pojawienie się krwawień miesięcznych (bez rozwoju piersi i owłosienia), które zanikają, a powtórne pojawienie się miesiączek ma miejsce w typowym dla pojawienia się pierwszej miesiączki wieku (10-16 lat, przeciętnie około 13 roku życia). W przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego spowodowanego zaburzeniami czynności przysadki mózgowej lub podwyższeniem stężenia hormonów płciowych ostateczny wzrost dziecka może być niski, ponieważ hormony te powodują przyspieszenie dojrzewania kośćca.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Ostatecznie zróżnicowanie przyczyny przedwczesnego dojrzewania u dziecka należy do endokrynologa. W każdym przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego niezbędne jest wykluczenie chorób przysadki mózgowej, jajników, nadnerczy oraz zaburzeń czynności tarczycy poprzez wykonanie badań hormonalnych.

Szczególnie niepokojące jest wystąpienie kilku objawów przedwczesnego dojrzewania i znaczące przyspieszenie wzrastania. Warto przed konsultacją endokrynologiczną wykonać zdjęcie rtg lewego nadgarstka, które umożliwi ocenę wieku kostnego dziecka.

Dojrzewanie płciowe u dziewczynki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. W przypadku izolowanego powiększenia gruczołów piersiowych po konsultacji endokrynologicznej zaleca się dietę z eliminacją mięsa drobiowego. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leczenie hormonalne prowadzone przez endokrynologa.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Korman E.: Podstawy endokrynologii wieku rozwojowego. PZWL Warszawa 1999.

Ziora K., Śliwa F.: Przedwczesne pokwitanie (pubertas praecox). [W:] Pediatria t.III (red. Norska-Borówka I.). Śląska Akademia Medyczna, Katowice 1996.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze