Zaloguj
Reklama

Obrzezanie

Dziecko
Fot. medforum
Dziecko
(3)
Reklama

Obrzezanie (circumcisio) jest to zabieg polegający na usunięciu napletka.

Obrzezanie - Objawy i przebieg

Zabieg obrzezania wykonywany jest głównie z przyczyn rytualnych (religijnych) w kręgu kultury żydowskiej i muzułmańskiej. Istnieją również zwolennicy wykonywania tego zabiegu z przyczyn higienicznych i zdrowotnych. Sugeruje się, że ludzie obrzezani rzadziej zapadają na infekcje dróg moczowych i nowotwory prącia. Pomimo tego aktualne stanowisko American Academy of Pediatrics mówi, że rutynowe obrzezanie noworodków nie ma uzasadnienia medycznego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skonsultuj się ze swoim pediatrą lub chirurgiem dziecięcym jeżeli chcesz przedyskutować możliwość i celowość ewentualnego zabiegu obrzezania. Należy jednak pamiętać, że o ile nie istnieją względy religijne, to nie ma zasadniczo wskazań do rutynowego wykonywania tego zabiegu.

Obrzezanie - Leczenie

W postępowaniu domowym kluczowe jest zachowanie prawidłowej higieny. Nie należy przy tym stosować siłowego odprowadzania napletka, może to bowiem doprowadzić do zbliznowacenia i powstania prawdziwej stulejki wymagającej operacji.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Szymkiewicz Cz. "Rozpoznawanie i leczenie wnętrostwa" [w:] "Częste problemy w praktyce pediatrycznej", Materiały Sympozjum "Medycyny Praktycznej", 2000.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze