Artykuły z kategorii: Mama po godzinach
Koronawirus – racjonalne spojrzenie
Gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o pierwszych zachorowaniach spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na nasze codzienne życie. Ot, „jakaś nowa choroba", jakich przecież mnóstwo. To że kilku mieszkańców Chin zachorowało, to jeszcze chyba nie powód, żeby się tym martwić? Przecież zima za pasem – trzeba się przygotować na naszą coroczną „epidemię" grypy. Podejrzewam, że po pierwszych zachorowaniach w Wuhan nikt nie spodziewał się „efektu motyla" i rozwoju pandemii, jakiej świat od dawna nie notował.
Sposoby leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa
Na chwilę obecną lekarze nie dysponują żadnym produktem leczniczym, który byłby dedykowany stricte do leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa. Na całym świecie leczenie oparte jest na stosowaniu innych leków, których użycie może przynieść choć minimalną poprawę stanu zdrowia chorych.
Koronawirus – w prostych słowach o trudnym przeciwniku
Grudzień 2019 roku pozostanie w naszej pamięci na długo. Wtedy to pojawiły się pierwsze informacje o podstępnym wirusie, który atakował kolejno mieszkańców miasta Wuhan, a w krótkim czasie także całych Chin. Niestety bardzo szybko rozprzestrzenił się również w Europie. Wirus, o którym mowa, to SARS-CoV-2, czyli koronawirus wywołujący zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Mity na temat koronawirusa
COVID-19, obecnie powszechnie znany jako koronawirus, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty na Ziemi za wyjątkiem Antarktydy. Na tę chwilę liczba zakażonych osób na świecie przekracza 250 tysięcy, a gdy tylko w mediach pojawia się słowo pandemia, wśród ludzi zaczyna szerzyć się strach i panika. Wiąże się to niestety ze sporą ilością dezinformacji i nieprawdziwymi faktami na temat tego wirusa.
- Reklama
Zatrucia pokarmowe – na co uważać w trakcie wakacyjnych wyjazdów
Lody, ciasta, ciastka z kremem… Lato sprzyja jedzeniu na świeżym powietrzu, wychodzeniu do barów, kawiarni. Niestety wysoka temperatura i nieprawidłowe sposoby przechowywania żywności mogą doprowadzić do wystąpienia zatrucia pokarmowego, które jest groźne zwłaszcza dla dzieci.
Czy osoba chora na astmę może uprawiać sport?
Okres wakacyjny to dobry moment, aby podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ładna pogoda powoduje, że częściej wychodzimy na świeże powietrze i uprawiamy sport np. poprzez jazdę na rowerze, bieganie czy pływanie. Co jednak z osobami chorymi na astmę? Czy mogą normalnie podjąć wysiłek fizyczny?
Smog - jak groźny jest dla naszego zdrowia?
Kiedyś wydawało się, że smog jest problemem tylko dużych metropolii takich jak Nowy Jork, Pekin czy Londyn. Okazuje się, że smog jest problemem występującym również w wielu innych miejscach, w tym w Polsce. Jak smog wpływa na nasze zdrowie, kto jest na niego najbardziej narażony i jak miasta sobie z nim radzą?
Sklepiki szkolne po zmianach Ministerstwa Zdrowia
Sklepiki szkolne obfitowały do tej pory w różne smakołyki, które dzieci ubóstwiały - czipsy, słodkie batoniki czy bułki drożdżowe z lukrem. Nastała jednak rewolucja i sklepiki maja stać się miejscem, gdzie zdrowa żywność będzie promowana.
Kampania społeczna Cała Polska myje ręce
Brudne ręce to problem wszystkich Polaków bez względu na wiek. Jeśli nie potrafisz zmobilizować swojego dziecka do mycia rąk po przyjściu z dworu czy przed zjedzeniem posiłku i od dawna bezskutecznie próbujesz zaszczepić w nim ten zwyczaj – dobrze się składa, ta akcja jest właśnie dla Ciebie!
Czy antybiotyki naprawdę przestają działać? Cz. I
W filmach science-fiction pojawiają się niekiedy sceny, obrazujące zagładę ludzkości wywołaną przez super bakterie, które są oporne na wszystkie znane antybiotyki. Okazuje się, że nie jest to tylko bujna wyobraźnia filmowców. WHO alarmuje - antybiotyki przestają działać!
- Reklama
Czy antybiotyki naprawdę przestają działać? Cz. II
W drugiej części naszego zestawienia, kilka informacji pomocnych przy stosowaniu antybiotyków. Jak je stosować, aby sobie nie zaszkodzić?
Jak wybrać dobry żłobek?
Gdy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym moment powrotu do pracy zbliża się nieubłaganie, pora pomyśleć o odpowiedniej opiece dla naszej pociechy. Jak pośród bogatej oferty żłobków wybrać ten odpowiedni?
Recenzja książki "10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców"
Ta mała książeczka jest pełna bardzo pomocnych rad dla rodziców, którym wydaje się, że muszą być za wszelką cenę perfekcyjni i wcale im to nie wychodzi.
Recenzja książki "Moja mama ma raka" Moniki Zięby
W książce poznacie historię 8-letniego Tomka, jego 4-letniej siostry. Ich mama zachorowała na raka piersi. Po raz pierwszy spotkałam się z taką formą przekazu o chorobie nowotworowej skierowanej do dzieci.
Recenzja książki "Bo ja idę do szpitala" Moniki Zięby
Pobyt dziecka w szpitalu to jedna z najbardziej traumatycznych sytuacji w życiu jego rodziców. To jakie nastawienie będzie miało dziecko, zależy od rodziców.
Recenzja książki Ewy Pisuli - "Małe dziecko z autyzmem"
Autorka, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego interesuje się dziećmi, które dotknęły zaburzenia rozwoju, a w szczególności dzieci z autyzmem.
Recenzja książki "Motylka" Danuty Mikołajewskiej
Przyjemność czytania odczują dzieci, a także dorośli. Historia motylki, która jest przedstawiona w książce skłania czytelnika do wielu przemyśleń.
Rozwód rodziców - co czują dzieci?
Rozwód jest jednym z najboleśniejszych kryzysów życia. Nie tylko dorosłym jest ciężko go znieść. Dzieci i młodzi ludzie dotkliwie odczuwają rozstanie rodziców. Czy w taki sam sposób? Jak pomóc młodym ludziom odnaleźć się w nowej sytuacji?
Antybiotyki - czy działają na wszystko?
Pierwszy antybiotyk - penicylina - został odkryty w 1928 roku przez Alexandra Fleminga, który zauważył, że przypadkowe zanieczyszczenie podłoża bakteriologicznego pleśnią Penicillum notatum powstrzymuje wzrost hodowli gronkowca złocistego.
Mama i maluch w formie
Ciąża jest pięknym okresem w życiu kobiety. Oczekiwanie, a następnie przyjęcie na świat małego człowieka zmienia wszystko. Jednak oprócz życiowych zmian niesie często ze sobą również zmiany w organizmie i wyglądzie ciała kobiety. Po porodzie warto szybko zabrać się za siebie - im późniejszy start tym dłuższe oczekiwanie na zadowalające efekty.