Zaloguj
Reklama

Czy osoba chora na astmę może uprawiać sport?

Bieganie
Fot. shutterstock
Bieganie
(0)

Okres wakacyjny to dobry moment, aby podjąć jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ładna pogoda powoduje, że częściej wychodzimy na świeże powietrze i uprawiamy sport np. poprzez jazdę na rowerze, bieganie czy pływanie. Co jednak z osobami chorymi na astmę? Czy mogą normalnie podjąć wysiłek fizyczny?

Reklama

Warto pamiętać, że astma nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń fizycznych, a osoby chore często ich unikają wskutek obawy, jakoby choroba miała się zaostrzyć. Regularne uprawianie sportu jest jednak wskazane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci cierpiących na tę chorobę.

U osób chorych na astmę wysiłek fizyczny często jest czynnikiem, który wyzwala krótkotrwałe napady duszności. Jednakże konsekwencją całkowitego unikania przez nich jakiejkolwiek aktywności jest obniżenie ogólnej wydolności fizycznej całego organizmu. Aktywność fizyczna ważna jest również u dzieci z astmą, gdyż poprawia kondycję i wydolność układu oddechowego. Sprawny ruchowo astmatyk rzadziej zapada na infekcje i łatwiej znosi momenty zaostrzeń choroby.

Jak uprawiać sport, będąc chorym na astmę?

Osoba chora na astmę chcąca uprawiać sport powinna jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Leczenie powinno być dostosowane do nasilenia objawów astmy. Przed wysiłkiem należy stosować odpowiednie leki wziewne.
  2. Należy zrobić 10-, 15-minutową rozgrzewką o umiarkowanym i narastającym natężeniu przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności.
  3. Zajęcia zasadnicze powinny mieć charakter naturalnego treningu interwałowego z wykorzystaniem gier i zabaw mających cechy takiego treningu (piłka nożna, siatkówka, biegi rozstawne, biegi na orientację, jazda na rowerze, piesze wycieczki w góry, pływanie i inne). Czas trwania zajęć właściwych powinien wynosić około 30 minut.
  4. Obciążenie pracą w czasie treningu powinno mieć submaksymalne natężenie (mniejsze niż u zawodowych sportowców).

fot. shutterstock

Czy osoba chora na astme może uprawiać zawodowy sport?

Świat sportu słyszał o sportowcach chorych na astmę. Przykładem może tutaj być norweska biegaczka narciarska Marit Bjoergen, która kilka miesięcy temu podjęła decyzję o zakończeniu kariery.

Jak wskazują badania z 2012 roku, astma oskrzelowa diagnozowana jest wśród 50% kolarzy i 60% biegaczy narciarskich. Osoby uprawiające sport zawodowy są bardziej narażone na astmę poprzez wzmożony trening, często w ciężkich warunkach, który sprzyja powstawaniu chorób dróg oddechowych. Astma wysiłkowa u sportowców wyczynowych występuje znacznie częściej niż u osób nieuprawiających sportu, a najbardziej „ryzykownymi” pod tym względem dyscyplinami są narciarstwo biegowe, kolarstwo i pływanie. Sportowcy chorujący na astmę sięgają więc po leki, które mają za zadanie ugasić stan zapalny, przeciwdziałać skurczom i zmniejszać wydzielanie śluzu, innymi słowy – spowodować, że płuca będą działały na 100%. W przypadku zdrowego człowieka płuca są w pełni sił, więc leki na astmę nie rozkurczą oskrzeli, z którymi wszytko jest w porządku.

Aktywność fizyczna rozwija mięśnie i sprzyja leczeniu astmy, dlatego tak ważne jest, aby osoby chore pomimo trudności starały się ją podejmować.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze