Zaloguj
Reklama

Kampania społeczna Cała Polska myje ręce

Autorzy: Marta Obłąkowska
Fot. fanpage Cała Polska myje ręce
(5)

Brudne ręce to problem wszystkich Polaków bez względu na wiek. Jeśli nie potrafisz zmobilizować swojego dziecka do mycia rąk po przyjściu z dworu czy przed zjedzeniem posiłku i od dawna bezskutecznie próbujesz zaszczepić w nim ten zwyczaj – dobrze się składa, ta akcja jest właśnie dla Ciebie! 

Reklama

Problem związany z brakiem lub nieprawidłową higieną rąk od jakiegoś czasu pogłębia się wśród Polaków coraz bardziej. Statystyki są bardzo niepokojące. Okazuje się, że ta z pozoru bardzo prosta czynność sprawia niejednemu mnóstwo kłopotów. Według Journal of Environmental Health aż 95 proc. Polaków nie wykonuje tej czynności wcale lub też robi to nieprawidłowo. Szokuje fakt, iż dzieci, ale również dorośli nie myją rąk po przyjściu z dworu, skorzystaniu z publicznej toalety, przed zjedzeniem posiłku, czy też po zabawie z domowym pupilem. Epidemiolodzy twierdzą, że aż 69 proc. zakażeń układu pokarmowego jest skutkiem zarazków przenoszonych za pośrednictwem brudnych rąk. Uścisk dłoni przenosi 7 razy więcej zarazków niż kichnięcie. Niedostatecznie czyste ręce zwiększają ryzyko kontaktu z bakteriami salmonelli, e-coli, tasiemcem, gronkowcem, czy nawet żółtaczką pokarmową! Większość Polaków nie potrafi wykonywać tej czynności prawidłowo, no i przede wszystkim poświęca na nią zbyt mało czasu. Warto wiedzieć, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o 90 proc., a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje.

Codzienna pielęgnacja dłoni jest niezwykle prosta. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia podczas mycia rąk należy wykonać 6 podstawowych kroków:
 

  1. pocierać o siebie wewnętrzne części dłoni;
  2. na zmianę myć grzbiet dłoni lewej i prawej;
  3. wyczyścić przestrzeń między palcami przeplatając palce;
  4. schować grzbiet palców w drugiej dłoni, by dobrze je umyć;
  5. pocierać obrotowo prawą dłonią lewy kciuk i odwrotnie;
  6. pocierać obrotowo opuszki palców o wnętrze dłoni.


Niezwykle istotne jest, by do mycia rąk używać mydła w płynie, gdyż mydło w kostce, każdego dnia zbiera na sobie brud, bakterie, kurz, a przy nadmiarze wody zaczyna tworzyć się na nich pleśń i różnego rodzaju grzyby. Do suszenia warto używać papierowego ręcznika, który w porównaniu do suszarek automatycznych nie wysusza dłoni.

Z problemem brudnych rak od 2014 roku postanowili walczyć studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stworzyli oni akcję społeczną Cała Polska myje ręce, która edukuje Polaków w tym zakresie. Twórcy kampanii kierują swoje działania głównie ku najmłodszym. W tym celu odwiedzają żłobki, przedszkola i szkoły, by przekazać dzieciom niezbędną wiedzę. Przeprowadzane lekcje mają charakter edukacyjno-rozrywkowy. Maluchy chętnie uczestniczą w zajęciach, tworzą całe galerie własnoręcznie robionych prac i przez zabawę poznają podstawowe kroki higieny rąk, zgodne z zaleceniami WHO. Do projektu placówkę może zgłosić każdy. Po otrzymaniu informacji, zespół kampanii wysyła grupę studentów, by ta przeprowadziła dopasowaną do wieku dzieci lekcję pokazową. Akcję wspierają również znani i lubiani – aktorka Dorota Czaja, czy prezenter telewizyjny Łukasz Nowicki.

Higiena rąk to niezwykle istotna dla naszego zdrowia kwestia, z pewnością równie ważna, jak chociażby mycie zębów, lecz mimo to często pomijana w codziennych czynnościach. Staraj się, by Twoje dziecko od najmłodszych lat wyrabiało w sobie potrzebę mycia rąk. To nic nie kosztuje, nie zajmuje też dużo czasu, a czasem może znacząco wpłynąć na kondycję naszego organizmu!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze