Zaloguj
Reklama

Czy antybiotyki naprawdę przestają działać? Cz. II

Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(5)

W drugiej części naszego zestawienia, kilka informacji pomocnych przy stosowaniu antybiotyków. Jak je stosować, aby sobie nie zaszkodzić? 

Reklama

Dobre rady przy stosowaniu antybiotyków

 

  1. Chorób wirusowych nie leczymy antybiotykami. Cierpisz na grypę? Nie łykaj antybiotyków, które znalazłeś w domu. Antybiotyki nie zabijają wirusów, stąd nie wyleczysz nimi grypy, przeziębienia czy zapalenia oskrzeli.
  2. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza co do antybiotykoterapii - lekarz ustala dawkę i czas brania leku. Nie zmieniaj dawek bez konsultacji z lekarzem.
  3. Nie przerywaj leczenia. Lekarz przepisał kurację 10-cio dniową, a ty po 7-dniach przerywasz kurację? Nic bardziej mylnego! Kuracja trwa określony czas, aby zabić wszystkie bakterie chorobotwórcze.
  4. Nie dojadaj antybiotyków, które masz z poprzedniej kuracji. Nie wolno łączyć antybiotyków z niektórymi lekami, ponieważ może to przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Może pojawić się reakcja alergiczna, która będzie wymagała dodatkowego leczenia
  5. Domagaj się antybiogramu - antybiogram umożliwia stwierdzenie,czy jesteśmy oporni na charakterystyczne szczepy bakterii. Warto go zrobić, aby nie zaczynać kuracji, która nie będzie działać. 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze