Wiadomości z kategorii: Żywienie dzieci
Jakie mleko należy podawać dzieciom?
Mleko jest dobrym źródłem wapnia, witaminy D i białka. W zależności od wieku większość dzieci powinna pić od 2 do 4 szklanek mleka każdego dnia, szczególnie jeśli nie spożywają żadnych innych pokarmów bogatych w wapń, takich jak jogurt, ser czy inne napoje wzbogacone tym pierwiastkiem.
Osoby chore na celiakię mają większe ryzyko przedwczesnej śmierci
Osoby z celiakią częściej umierają przedwcześnie - pomimo większej świadomości choroby i lepszej dostępności żywności bezglutenowej. Wskazało na to badanie szwedzkich i amerykańskich naukowców.
Jak prawidłowo myć ręce? Jak chronić się przed KORONAWIRUSEM?
W ostatnich dniach cała Polska żyje tylko jednym tematem: KORONAWIRUS. Jak wszyscy dobrze wiemy, ważne jest, aby w tym szczególnym czasie dbać o siebie, unikać tłumów, stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, GIS-u oraz WHO, a także – jeśli tylko się da – zostać w domu. Nie zapominajmy jednak cały czas o tym, że powinniśmy cześciej myć ręce. Jak to zrobić prawidłowo? Spójrzcie na poniższą grafikę.
Programy promujące zdrową żywność sposobem na przekonanie dzieci do zdrowych przekąsek?
Niejednokrotnie rodzice młodych pacjentów pytają pediatrów o to, jak przekonać je do tego, aby sięgały one po zdrowe przekąski. W końcu o tym, że często zdecydowanie niełatwo jest przekonać kilkulatka do zastąpienia chipsów czy paluszków owocem lub warzywem, nie trzeba przekonywać ani lekarzy, ani rodziców. Okazuje się jednak, że rozwiązanie może być prostsze, niż można by tylko przypuszczać – naukowcy z Tilburg University w Holandii przekonują, że pomocne w kształtowaniu dziecięcych nawyków żywieniowych może być pokazywanie im odpowiednich programów telewizyjnych.
- Reklama
Sejm przyjął ustawę o podatku od cukru. Czy spowoduje on mniejszą otyłość wśród Polaków?
Sejm przyjął tzw. ustawę cukrową. Resort zdrowia wprowadzenie podatku tłumaczy dbałością o zdrowie Polaków. Czy jednak wprowadzenie kolejnego podatku naprawdę zmniejszy otyłość wśród społeczeństwa? Czy to tylko kolejny sposób na łatanie dziury budżetowej?
Dieta wspierająca mały brzuszek dziecka – wskazówki dla mamy
Prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu zależą od wielu czynników, w tym od sposobu żywienia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w trakcie 6. pierwszych miesięcy życia dziecka pokarmem, który najlepiej spełnia potrzeby malucha, jest mleko mamy. Stanowi ono źródło składników, które mają nieoceniony wpływ na rozwój młodego organizmu, w tym jego dojrzewającego układu pokarmowego. Mały brzuszek maluszka pełni znaczącą rolę – to właśnie w nim zachodzi proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.
29 maja – Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego
Każdego roku 29 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Inicjatorem tego święta jest Światowa Organizacja Gastroenterologii (WGO). Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na problem różnego typu schorzeń układu pokarmowego i ich wpływu na nasze samopoczucie.
Przełom w badaniach nad mlekiem mamy
Oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) to 3. pod względem występowania grupa składników stałych pokarmu naturalnego. Ze względu na niezwykle skomplikowaną budowę przestrzenną, dopiero teraz po raz pierwszy udało się otrzymać najważniejszy pod względem występowania HMO.
Smak skrobiowy
Człowiek zgodnie ze swoją fizjologią, jest w stanie rozróżnić pięć podstawowych smaków. Należą do nich smak słodki, kwaśny, gorzki oraz słony wraz ze swoją odmianą umami. Każdy ze smaków rozpoznawany jest dzięki specyficznym receptorom, których obecność jest warunkiem zaliczenia danego smaku do grupy smaków podstawowych. Amerykańscy naukowcy, po przeprowadzeniu doświadczenia badawczego odkryli jednak, że człowiek najprawdopodobniej jest w stanie rozróżnić kolejny smak – skrobiowy.
Substancje z kobiecego mleka mogą zapobiegać zakażeniom paciorkowcowym u dzieci
Karmienie piersią jest zalecanym sposobem karmienia w początkowym okresie życia przez wiele organizacji i towarzystw, w tym również przez Światową Organizację Zdrowia. Zalecenia te nie są wydawane bez powodu – mleko matki jest chociażby odpowiednio zbilansowane pod względem zawartości niezbędnych dziecku substancji odżywczych. Lista korzystnych właściwości kobiecego pokarmu jest długa, a do tego ulega ona wydłużeniu – okazuje się bowiem, że karmienie naturalne może chronić dzieci przed infekcjami paciorkowcami z grupy B.
- Reklama
Czy Twoje dziecko posiada … gen otyłości ?
Badania naukowe prowadzone w ostatnich latach jednoznacznie wskazują, że istnieje … gen otyłości ! Osoby, które posiadają uaktywnioną wersję genu, często bezskutecznie walczą z dodatkowymi kilogramami. Wadliwa wersja genu MC4R diametralnie wpływa na upodobania smakowe, co w konsekwencji prowadzi do nadmiernej ochoty na posiłki ciężkostrawne i tłuste.
Ryzyko alergii na orzeszki ziemne można zmniejszyć - doniesienia amerykańskich immunologów
„Produkt może zawierać śladowe ilości orzechów” - takie ostrzeżenie obecne na dużej liczbie produktów sugeruje, że alergia na orzeszki ziemne jest i częsta, i groźna w swoich skutkach. Alergiom próbuje się zapobiegać – wytyczne dotyczące tego, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia uczulenia na orzeszki, pojawiły się w amerykańskim Journal of Allergy and Clinical Immunology na początku stycznia 2017 r.
Karmienie piersią i tzw. nawał mleczny
Naturalny pokarm ogrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwój fizyczny oraz psychicznym dziecka. Badania naukowe pokazują, że kobieta powinna karmić swoją pociechę mlekiem z piersi jak najdłużej.
Praktyczna i nowoczesna wiedza dla rodziców dzieci z alergią na mleko
Marka Nutramigen LGG stworzyła kompleksowy kanał na You Tube poruszający wszelkie przydatne zagadnienia związane z alergią na białka mleka krowiego. Kanał Nutramigen LGG Poland oferuje rodzicom zróżnicowaną i unikalną zawartość – znajdą tu historie innych rodziców, wywiady ze znanym pediatrą oraz infografiki tłumaczące istotne procesy związane z alergią pokarmową.
Co zrobić gdy dziecko jest uczulone na mleko krowie?
Zdarza się tak, iż dziecko jest uczulone na mleko krowie. Początkowo gdy jest karmione piersią mogą nie ujawnić się tego objawy, z czasem gdy dziecko zostaje odstawione od piersi i zaczyna jeść różne produktu mogą pojawić się alergie na mleko krowie.
Niedrożność jelit u noworodków
Niedrożność jelit, inaczej zaparcia mogą występować u niemowląt oraz u dzieci. Mówimy o niej wtedy gdy noworodek, nie wypróżnia się do czterech dni bądź wtedy gdy stolec jest bardzo suchy i twardy.
Dieta bezmleczna u dzieci
Dieta bezmleczna jest jedną z diet eliminacyjnych, czyli dietą zakładającą czasowe lub trwałe usunięcie z jadłospisu źle tolerowanego składnika pokarmowego - w tym przypadku mleka.
Czy dzieciom można podawać produkty sojowe?
Soja została sprowadzona do Europy dopiero w XX wieku, a co ważne występuje w dość dużej ilości odmian (ziarna ciemne i jasne, różnych odmian), zjadane są nie tylko strąki ale również nasiona.
Zaburzenia łaknienia
Zaburzenia łaknienia dotyczą nawet 35% niemowląt i dzieci.
Rodzinne obiadki
Wspólne obiady są często jedyną okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny.