Zaloguj
Reklama

Banki mleka coraz większym hitem w Polsce!

Karmienie piersią
Fot. Panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Banki mleka cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce. W ubiegłym roku z oferty banków mleka skorzystało blisko 3600 dzieci. 19 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego.

Reklama

Banki mleka to miejsca, gdzie gromadzi się i dystrybuuje mleko kobiece. W 2020 roku z usług banków mleka w Polsce skorzystało 3600 dzieci, a swój pokarm udostępniło około 400 kobiet.

Głównymi odbiorcami mleka dystrybuowanego przez banki mleka są dzieci przedwcześnie urodzone, ale również noworodki, które zostały oddane do adopcji, dzieci kobiet, które leczą się onkologicznie czy z powodu innej jednostki chorobowej zażywają leki, które uniemożliwiają karmienie piersią. W naszym kraju działa obecnie 16 placówek funkcjonujących bezpośrednio pod patronatem Fundacji „Bank Mleka Kobiecego”. Działalność większości z nich została sfinansowana ze środków publicznych w ramach programu „Za Życiem”. Zainteresowanie bankami mleka rośnie z roku na rok – pomimo trwającej pandemii w ubiegłym roku udało się zagospodarować blisko 5 tysięcy litrów mleka. Pamiętajmy, że mleko kobiece jest najlepiej przyswajalnym pokarmem dla noworodka.

WHO zaleca karmienie noworodków właśnie mlekiem matki, a nie preparatami mlekozastępczymi. Kobiety, które chcą zostać dawczyniami mleka, powinny być zdrowe oraz w okresie laktacji. Z kandydatkami przeprowadza się wywiad pozwalający na poznanie trybu jej życia i historię ewentualnych chorób. Kandydatka kierowana jest następnie na szereg obowiązkowych badań, które pozwolą jej wziąć udział w programie. Kobiety decydujące się na oddawanie mleka nie mogą palić papierosów, pić alkoholu, przyjmować określonych leków czy pić dużej ilości napojów z kofeiną. Pamiętajmy – mleko matki jest najlepszym pokarmem dla malucha!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze