Zaloguj
Reklama

Światowy Tydzień Karmienia Piersią – globalne wyzwanie

Autorzy: Polska Misja Medyczna
Karmienie piersią
Fot. panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Pierwsze dni sierpnia to obchodzony corocznie Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W tym roku jego hasłem przewodnim jest „Edukacja i Wsparcie” – dwa niezbędne działania, które mają pomóc osiągnąć zakładany przez WHO cel na rok 2025. Obecnie niespełna połowa dzieci na świecie jest karmiona wyłącznie mlekiem matki.

Reklama

Mleko matki to najlepszy prezent, jaki może ona podarować dziecku. Dlatego pozarządowe organizacje medyczne, szczególnie te prowadzące programy skierowane do kobiet w ciąży, mam i noworodków, zachęcają do wybierania właśnie tego sposobu żywienia w pierwszych miesiącach życia. Ważne jest wspieranie matek po kolejnych porodach, jeśli po urodzeniu pierwszego dziecka musiały z tego zrezygnować i przełamywanie stereotypów związanych z karmieniem piersią.

W niektórych krajach, w których pracujemy, nierozpoczynanie karmienia piersią to kwestia kulturowa, złe skojarzenia budzi sam kolor mleka. Wówczas skupiamy się na edukacji, uczymy młode mamy higieny i tłumaczymy zalety płynące z karmienia piersią. Niestety w niektórych miejscach na świecie kobiety dotknięte głodem i traumą tracą pokarm. Żywienie zastępcze wprowadzamy dopiero, gdy nie ma już innej możliwości – tłumaczy Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Taka sytuacja miała miejsce w Ukrainie, gdzie wspieramy oddziały neonatologiczne. Poza sprzętem medycznym musieliśmy przekazać mleko modyfikowane, bo kobiety pod wpływem stresu nie były w stanie same wyprodukować pokarmu.

W sytuacjach kryzysowych pokarm matki stanowi bezpieczne i pożywne źródło pożywienia. Działa również jako pierwsza szczepionka dla dziecka, chroniąc je przed powszechnymi chorobami wieku dziecięcego. Dlatego Światowe Zgromadzenie Zdrowia stawia za cel karmienie wyłącznie piersią przynajmniej 50% niemowląt w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Dziś ten wskaźnik wynosi 44%. Mniej niż połowa wszystkich noworodków jest karmiona piersią w pierwszej godzinie życia, co jest kluczowe w procesie budowania odporności i powinno się odbyć przy pierwszym kontakcie „skóra do skóry”. Choć nie ma wyraźnych różnic w zależności od ogólnie pojętego stopnia rozwinięcia państwa, na decyzję o zaprzestaniu karmienia często wpływa status materialny matki i konieczność szybkiego powrotu do pracy lub opieki nad pozostałymi dziećmi.

Polska Misja Medyczna w ramach programu promowania karmienia piersią uczy kobiety zasad zdrowego odżywiania, higieny, dbania o dobro mamy i noworodka. W tanzańskim Nyangao regularnie odbywają się szkolenia dla lokalnego personelu medycznego który zachęca i uczy kobiety kamienia piersią. To wyjątkowe miejsce na mapie Afryki – przez kilka dekad uważano, że lepszym pokarmem dla noworodka jest woda zmieszana z cukrem lub rzadka kaszka owiana, co prowadziło do poważnego niedożywienia. Obecnie polscy lekarze zmieniają myślenie o mleku matki i samym karmieniu piersią, ratując życie maluchów urodzonych w Nyangao.

Więcej informacji na temat akcji znajduje się na stronie internetowej: https://pmm.org.pl/chce-pomoc

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze