Przedszkole i szkoła
Lunchbox na piątkę, czyli jak skomponować dziecku posiłek do szkoły
Czasy, kiedy szkolna dieta dzieci ograniczała się jedynie do nudnej kanapki dawno minęły. Dziś niemal obowiązkowym elementem szkolnej wyprawki jest kolorowy lunchbox, który można wypełnić na tysiące sposobów smacznymi przekąskami. Tylko jak skomponować dziecięce menu, aby było zdrowo i pożywnie, a jednocześnie smacznie i atrakcyjnie dla naszej pociechy? Jak sprawić, aby pojemnik ze szkoły wracał pusty? Codzienne planowanie i przygotowanie wartościowych posiłków, które zaspokoją młode, często wybredne podniebienia dla wielu rodziców może stanowić nie lada wyzwanie. Warto je jednak podjąć, ponieważ od jakości spożywanych posiłków zależy funkcjonowanie dziecka w szkole, a nawet jego wyniki w nauce.
Wyprawka szkolna last minute. O czym pamiętać podczas zakupów?
Trwa szczyt zakupów związany z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Na przełomie sierpnia i września rodzice masowo ruszają do sklepów, aby skompletować wyprawki dla swoich dzieci. Pośpiech to najgorszy doradca, więc w przypadku zakupów na ostatnią chwilę, przyda się dobry plan i szczegółowa lista potrzebnych rzeczy. Empik podpowiada, jak mądrze zrobić zakupy, aby wyposażyć ucznia na szóstkę.
Jakie buty do szkoły? Lekarz ortopeda odradza sznurówki
Odpowiedni rozmiar, stabilizacja stopy i wygoda użytkowania – to najważniejsze cechy prawidłowego obuwia do szkoły. Szukając butów na zmianę, warto zwrócić uwagę na wsuwane trampki bez sznurówek, tzw. tenisówki slip-on. Sprawdzą się zarówno u dzieci starszych i młodszych. A co jest złego w sznurówkach w szkole?
Uczniowie widzą coraz gorzej. Czy szkoły wystarczająco dbają o wzrok i zdrowie dzieci?
Wzrok jest zmysłem kluczowym dla prawidłowego rozwoju ucznia. Badania pokazują jednak, że z kondycją oczu dzieci jest obecnie gorzej niż jeszcze kilkanaście lat temu, a pandemia i długi okres nauki zdalnej tylko pogorszyły sytuację. Większość rodziców uważa, że szkoły niewystarczająco przejmują się tym problemem.
- Reklama
Uczęszczanie do przedszkola od 3 roku życia zwiększa szansę na lepszą edukację i pracę w przyszłości
Dzieci, które uczęszczają do przedszkola od 3 roku życia, mają większe szanse na lepszą edukację i pracę w przyszłości niż dzieci, które zostają w domu rok dłużej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których matki mają słabsze wykształcenie. Zostało to stwierdzone w badaniu przeprowadzonym przez czeskich naukowców.
Jakie zachowanie dziecka powinno zaniepokoić rodziców po powrocie do szkoły?
Pierwszy dzwonek usłyszany na żywo w szkolnych murach – co oznacza to dla dzieci? Dla wielu z nich to radość ze spotkania z kolegami i koleżankami z klasy, wspólne spędzanie przerw, zabawy na szkolnym podwórku. Dla niektórych jednak powrót na szkolne korytarze może być trudny. Co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu dziecka, jak możemy je wspierać w powrocie do stacjonarnej nauki?
Fakty i mity na temat przeziębień w szkole
Przebywając z dużą grupą rówieśników, np. w szkole, dziecko jest bardziej podatne na zarażenie różnymi wirusami. Jesień nazywana jest sezonem częstszych infekcji. Zanim rozpocznie się na dobre, warto sprawdzić, co wiemy na temat szkolnych przeziębień, aby uchronić przed nimi swoją pociechę.
Jakie nawyki warto wyrabiać u dzieci już w przedszkolu?
Organizm dziecka w wieku przedszkolnym każdego dnia intensywnie się rozwija i rośnie. Aby procesy te przebiegały w sposób prawidłowy i niezakłócony zarówno rodzice, jak i wychowawcy powinni poznać zasady dotyczące prawidłowego sposobu odżywiania dziecka oraz roli, jaką spełniają w jego życiu zajęcia ruchowe. Ekspert podkreśla też, jak ważne jest, aby poprzez dawanie przykładu, edukację i wyrabianie odpowiednich nawyków opiekunowie przyzwyczajali najmłodszych do prowadzenia właściwego trybu życia, traktując to jako inwestycję w ich przyszłość.
Zastosowanie USG u pacjentów w wieku przedszkolnym
Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjnym bezpiecznym badaniem, które z powodzeniem może być stosowane w stosunku do pacjentów w każdym wieku. Jest to badanie, które może być stosowane jako narzędzie diagnostyczne w kierunku wykrywania zmian podejrzanych nowotworowo, stąd coraz częściej lekarze pediatrzy korzystają z tej techniki badawczej. Co więcej, coraz większa świadomość rodziców powoduje wyrażenie chęci, by ich dzieci były profilaktycznie, corocznie badane za pomocą USG.
Coraz więcej stomików w polskich szkołach
Rozpoczął się kolejny rok szkolny, a wraz z nim w szkolnych ławkach i przedszkolnych salach, wspólnie ze swoimi rówieśnikami pojawią się dzieci z wyłonioną stomią. Aby wesprzeć i ułatwić małym stomikom funkcjonowanie w placówkach edukacyjnych, w ramach kampanii społecznej,,STOMAlife. Odkryj stomię” w całej Polsce prowadzone są bezpłatne szkolenia opiekunów przedszkolnych i kadry pedagogicznej w zakresie funkcjonowania dzieci ze stomią.
- Reklama
Idziemy do szkoły!
Wakacje powoli dobiegają końca. Dopiero co rozpoczynaliśmy wakacyjne podróże. Wydaje się, że wczoraj dzieci odebrały świadectwa i rozpoczęły odpoczynek. Jednak pierwszy września coraz bliżej, niedługo rozlegnie się dźwięk pierwszego dzwonka a z nim… sporo trosk zarówno rodziców jak i dzieci. Jak dobrać odpowiednio plecak dla dziecka? Jak zaplanować dobór zajęć pozalekcyjnych? To wszystko w poniższym artykule.
Sklepiki szkolne po zmianach Ministerstwa Zdrowia
Sklepiki szkolne obfitowały do tej pory w różne smakołyki, które dzieci ubóstwiały - czipsy, słodkie batoniki czy bułki drożdżowe z lukrem. Nastała jednak rewolucja i sklepiki maja stać się miejscem, gdzie zdrowa żywność będzie promowana.
Żywienie dzieci w wieku przedszkolnym
Gdy nasze dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola chcemy by jadło w nim zdrowe, urozmaicone i do tego smaczne posiłki. Większość rodziców szykując coś do jedzenia dla swojej pociechy chce by zjadła ona wszystko a nie przynosiła kanapkę powrotem do domu. Jak powinno wyglądać żywienie w przedszkolu?
Szkarlatyna znów w szkołach - objawy
Szkarlatyna zaliczana jest do chorób, które należy bezwzględnie leczyć. Występuje najczęściej w okresie jesienno- zimowym. W ostatnim czasie pojawiła się ona po długim czasie nieobecności w szkołach oraz przedszkolach.
Wady wymowy - najczęściej spotykane wady wymowy u dzieci w okresie przedszkolnym
Każdy rodzic chciałby by jego dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo. Obserwacje lekarskie pokazują, że coraz więcej rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, ze jego pociecha ma wadę wymowy. Odsetek dzieci z tym problemem niestety cały czas wzrasta. Zaburzenia mowy u dzieci są coraz częściej spotykaną dolegliwością. Jest to dość duży problem dla małego pacjenta zwłaszcza w okresie przedszkolnym oraz szkolnym gdzie inne dzieci wyśmiewają się z jego sposobu wypowiedzi bądź braku spójności wypowiadanych zdań. Wpływa to bardzo mocno na stan emocjonalny chorego dziecka oraz jego samopoczucie.U dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej spotykanymi wadami wymowy są: jąkanie się, seplenienie, nieprawidłowe wymowa głoski „r” oraz zła artykulacja głosek, „k, g, l”. Coraz więcej dzieci prezentuje lęk przez swobodnym wypowiadaniem się. Najnowsze badania naukowe pokazują, że aż co trzeci przedszkolak wymaga specjalistycznej pomocy ze strony logopedy.
Zdrowa dieta dla przedszkolaka
Dzieci zwłaszcza w okresie przedszkolnym i szkolnym powinny odżywiać się bardzo zdrowo. Ich dieta powinna być bardzo zróżnicowana tj. zawierać duże ilości owoców, warzyw oraz przetworów mlecznych. Dzieci bardzo chętnie jedzą słodycze ważne jest to by były one dobrej jakości a najlepiej przygotowywane przez nas w domu. Wielu rodziców zastanawia się z jakich produktów przygotowywać posiłki dla swojej pociechy by były one jednocześnie smaczne i zawierały duże ilości witamin oraz minerałów. Przedszkolaki bardzo często nie chcą jeść danego produktu gdyż mówią, że go nie lubią. W wielu przypadkach wcześniej nawet go nie spróbowały.Kluczową kwestią pozostaje prawidłowe przygotowywanie posiłków dla naszego przedszkolaka. Powinny być one robione z produktów jak najbardziej ekologicznych, najlepiej polskich, bez nawozów, chemicznych wspomagaczy. Przed podaniem muszą być dokładnie umyte, grubo obrane oraz świeże.Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak powinna wyglądać dieta naszego przedszkolaka. Jakie produkty powinny się w niej znaleźć?
Do biegu, gotowi, start do szkoły!
Przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice oprócz zakupienia niezbędnych podręczników i przyborów, muszą zaopatrzyć swoje dzieci w odpowiedni strój gimnastyczny. Jedna z firm sportowych przeprowadziła ankietę wśród nauczycieli wychowania fizycznego, by określić najważniejsze cechy stroju sportowego na WF.
Witaj szkoło ... nie zawsze na wesoło?
Wielkimi krokami zbliża się wrzesień – czas rozpocząć kolejny rok edukacji. Drodzy rodzice zanim dziecko pójdzie do szkoły, czekają Was zakupy. Książki, zeszyty, plecak, piórnik to tylko początek listy. Dziecko jest szczęśliwe z samego faktu zbliżającego się nowego roku szkolnego, bierze czynny udział w przygotowaniach do pierwszego dnia szkoły. Jak sprawić, żeby tak miło było do przyszłych wakacji?
Tornistry szkolne lekkie tylko w teorii
Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie rozpoczęcie roku szkolnego. Jak co roku Główny Inspektor Sanitarny przypomina nam kilka wskazówek jak przez właściwy dobór tornistra zadbać o kręgosłup naszych pociech.
„Wracamy do szkoły” - publikacja pod patronatem medialnym serwisu ForumPediatryczne.pl
Koniec sierpnia to bardzo ważny czas przygotowań dla całej rodziny. Dzieci wracają z kolonijnych podróży, młodzież kończy spływy kajakowe i biwaki. Trzeba odkurzyć zeszyty, wyposażyć piórniki i przygotować plecak na kolejne 10 miesięcy nauki ale i zabawy.