Zaloguj
Reklama

Sklepiki szkolne po zmianach Ministerstwa Zdrowia

Jedzenie fast foodów przez dzieci
Fot. Pantherstock
Jedzenie fast foodów przez dzieci
(5)

Sklepiki szkolne obfitowały do tej pory w różne smakołyki, które dzieci ubóstwiały - czipsy, słodkie batoniki czy bułki drożdżowe z lukrem. Nastała jednak rewolucja i sklepiki maja stać się miejscem, gdzie zdrowa żywność będzie promowana. 

Reklama

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie sklepików szklonych i stołówek wzbudziło wiele emocji. Z jednej strony- zagorzali zwolennicy zdrowej żywności, z drugiej- głosy, mówiące, że czipsy czy batonik raz na jakiś czas nie zaszkodzi. 22 września ub. Roku odbyła się konferencja, organizowana przez Instytut Żywności i Żywienia, która miała rozwiać wątpliwości, co do nowo wprowadzanej ustawy.

Czy te zmiany faktycznie są potrzebne?

Tak! Okazuje się,że ponad 22% dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat boryka się w Polsce z nadwagą lub otyłością. Ponad 8% ma niedowagę. Ile dzieci żywi się nie prawidłowo? Szacunki są przerażające. Eksperci wskazują, że blisko 80% dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym żywi się nie prawidłowo! Z jednej strony, dieta dzieci uboga jest w witaminy C, D, E, wapń, żelazo, magnez, cynk a z drugiej strony, dieta obfituje  w nadmiar cukru, tłuszczu i soli, które wpływają na wzrost wagi i w konsekwencji występowanie chorób przewlekłych.  Okazuje się, że dzieci spożywają bardzo mało mleka i jego przetworów. Jeśli  w ich diecie gości nabiał, są to głównie słodzone płatki i słodzone jogurty. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy informować rodziców, jak negatywne wzorce żywieniowe, mogą wpływać w przyszłości na zdrowie dzieci.  Należy pamiętać, że otyłość to nie tylko defekt estetyczny.

Przede wszystkim otyłość może skutkować takimi chorobami jak:

  • cukrzyca typu drugiego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • kamica żółciowa
  • depresja


Poniżej, dla przykładu prezentujemy wartości  odżywcze popularnych przekąsek,którymi do tej pory zachęcane były dzieci.

Drożdżówka z serem to 307 kcal,  Słodki wafelek 207 kcal, Batonik z karmelem 212 kcal, oranżada 86 kcal, czipsy 232 kcal (kcal podane na porcję). 

Dla przykładu,  kanapka z pełnoziarnistego pieczywa  z serem to 160 kcal,  jabłko - 94 kcal.

Wybierzmy mądrze!

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze