Zaloguj
Reklama

Wady wymowy - najczęściej spotykane wady wymowy u dzieci w okresie przedszkolnym

Nauka
Fot. ojoimages
Nauka
(0)
Reklama

Każdy rodzic chciałby by jego dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo. Obserwacje lekarskie pokazują, że coraz więcej rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, ze jego pociecha ma wadę wymowy. Odsetek dzieci z tym problemem niestety cały czas wzrasta. Zaburzenia mowy u dzieci są coraz częściej spotykaną dolegliwością. Jest to dość duży problem dla małego pacjenta zwłaszcza w okresie przedszkolnym oraz szkolnym gdzie inne dzieci wyśmiewają się z jego sposobu wypowiedzi bądź braku spójności wypowiadanych zdań. Wpływa to bardzo mocno na stan emocjonalny chorego dziecka oraz jego samopoczucie.

U dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej spotykanymi wadami wymowy są: jąkanie się, seplenienie, nieprawidłowe wymowa głoski „r” oraz zła artykulacja głosek, „k, g, l”. Coraz więcej dzieci prezentuje lęk przez swobodnym wypowiadaniem się. Najnowsze badania naukowe pokazują, że aż co trzeci przedszkolak wymaga specjalistycznej pomocy ze strony logopedy.
 

Objawy i przebieg wady wymowy u dziecka

Przyczyny zaburzeń mowy i sposoby radzenia sobie z nimi  

Wielu rodziców nie jest w stanie określić czy ich dziecko ma problemy z wadą wymowy. Niestety zgłaszają się oni ze swymi pociechami do specjalisty zbyt późno bądź wcale. Twierdząc, że wraz z wiekiem problem jąkania się, wymawiania „r” czy seplenienia sam zniknie. Jest to bardzo błędne przekonanie.

Przyczyn zaburzeń mowy jest bardzo dużo. Od zmian w uzębieniu po zaburzenia słuchu fonematycznego i fizjologicznego a także wadliwą artykulację.

Pamiętajmy o tym, że wady zgryzu mają bardzo negatywny wpływ na rozwój aparatu mowy. Jeśli zauważymy, że zęby naszego dziecka rosną nieprawidłowo powinniśmy natychmiast zgłosić się do specjalisty. Na wady wymowy maja także wpływ dziedziczność, naśladowanie rodziców, dziadków czy rodzeństwa, nieprawidłowości w budowie języka oraz anomalie podniebienia twardego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wadę wymowy

Jeśli zauważymy u naszej pociechy jakiekolwiek zaburzenia mowy powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Uzykamy tam wachową poradę w jaki sposób pracować z dzieckiem by pozbyć się wady wymowy. Pamiętajmy o tym, że problemy z mową pogłebiają się wraz z wiekiem a nie jak większość rodziców zakłada- znikają!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze