Pielęgnacja i rozwój
Rozwoj fizyczny dziecka - okres przedszkolny
Okres przedszkolny obejmuje okres między 4. a 6. rokiem życia. W tym czasie dziecko zazwyczaj zaczyna naukę w przedszkolu.
Rozwój fizyczny dziecka – okres wczesnego dzieciństwa
Okres wczesnego dzieciństwa przypada na 2-3 rok życia dziecka. Cechą charakterystyczną jest zwolnienie tempa wzrostu.
Rozwój fizyczny dziecka - okres niemowlęcy
Okres niemowlęcy trwa od 28 dnia życia do 12 miesiąca. W tym czasie obserwuje się najintensywniejszy rozwój somatyczny i motoryczny.
DHA – zdrowie i jakość życia Twojego dziecka
Oglądając telewizję, czytając gazety czy słuchając radia coraz częściej spotykamy się z produktami wzbogacanymi o DHA – kwas dokozaheksaenowy należący do grupy Omega-3.
- Reklama
Rozwój fizyczny dziecka - okres noworodkowy
Okres noworodkowy trwa do 28 dnia życia dziecka. Zarówno cechy fizyczne jak i funkcje organizmu zależą od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiło rozwiązanie.
Rozwój psychiczny dziecka – okres przedszkolny
Na rozwój psychiczny dziecka wpływa wiele czynników. Szczególnie ważne są cechy anatomofizjologiczne ośrodkowego układu nerwowego oraz mózgu.
Rozwój psychiczny dziecka
Zgodnie z powszechnie przyjętą i stosowaną teorią rozwoju psychospołecznego dziecka E. Erkisona, można wyróżnić osiem podstawowych faz opisujących życie człowieka.
Rozwój psychiczny dziecka – okres poniemowlęcy
Okres poniemowlęcy przypada między 1. a 3. rokiem życia. W tym okresie rozwój psychiczny dziecka jest ściśle związany z jego rozwojem ruchowym.
Ząbkowanie u niemowląt
Ząbkowanie to proces wyrzynania się ząbków mlecznych u niemowląt. Takich zębów jest 20 - w szczęce i żuchwie wyrasta ich po 10.
Metody rehabilitacji dziecka
Prawidłowy rozwój dziecka wiąże się z pewnymi etapami, przez które kolejno przechodzi. Jeśli rodzic zauważy coś niepokojącego, powinien zgłosić się do lekarza.
- Reklama
Jak zadbać o skórę dziecka zimą?
Zimą, delikatna skóra dziecka narażona jest na podrażnienia, odparzenia i odmrożenia. Dlatego w tym czasie wymaga szczególnej troski.
Problemy z cerą u dziecka
Skóra sucha, wrażliwa, normalna, atopowa. Czy zawsze potrafimy rozpoznać jaki typ cery ma nasze dziecko?
Konkurs grantowy dla żłobków rozstrzygnięty
Fundacja NUTRICIA przyznała czterem żłobkom granty na działania związane z edukacją żywieniową rodziców małych dzieci
Rozpraw się z kolką – skutecznie!
Twój maluszek po urodzeniu stopniowo przystosowuje się do nowego otoczenia i zdarza się, że jego brzuszek zmaga się z uczuciem dyskomfortu. Jedną z najczęstszych dolegliwości dzieci w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia jest kolka niemowlęca. Jak ją rozpoznać, jak się z nią rozprawić i czy można jej zapobiec? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Potomstwo starszych ojców żyje dłużej
Naukowcy odkryli, iż posiadanie potomstwa w późniejszym wieku może mieć również korzyści. Według nich, dzieci ojców w starszym wieku żyją dłużej.
Szybki rozrost szkieletu w dzieciństwie ma wpływ na gęstość kości w późniejszym okresie życia
Tempo wzrostu we wczesnym dzieciństwie, może mieć wpływ na gęstość kości w dorosłym życiu, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób kości, takich jak osteoporoza.
Mowa dla dzieci jest bardziej zrozumiała niż nam się wydaje
Dzieci mogą rozumieć dużo więcej słów niż dotychczas sądzono.
Wpływ zdrowia psychicznego matki na mechanizm wczesnego przyswajania języka u dziecka
Zgodnie z wynikami badań, które zostały przeprowadzone na University of British Columbia, zdolność dziecka do przyswajania języka, może zostać zaburzona lub przyspieszona przez czynniki środowiskowe, takie jak depresja matki lub wychowanie dwujęzyczne.
Pediatrzy powinni kontrolować poziom witaminy D u dzieci
Kolejne wyniki badań pokazują istotną rolę witaminy D w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Lekarze z Johns Hopkins Children's Center uczulają rodziców i pediatrów, aby pamiętali że niedobór tej witaminy, może pojawiać się już w dzieciństwie.
Brak snu u dzieci może powodować częstsze oddawanie moczu
Niektóre dzieci mogą częściej odczuwać potrzebę oddawania moczu w czasie cyklu spoczynkowego.