Pielęgnacja i rozwój
Rozwój fizyczny dziecka - okres niemowlęcy
Okres niemowlęcy trwa od 28 dnia życia do 12 miesiąca. W tym czasie obserwuje się najintensywniejszy rozwój somatyczny i motoryczny.
Rozwój fizyczny dziecka - okres noworodkowy
Okres noworodkowy trwa do 28 dnia życia dziecka. Zarówno cechy fizyczne jak i funkcje organizmu zależą od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiło rozwiązanie.
DHA – zdrowie i jakość życia Twojego dziecka
Oglądając telewizję, czytając gazety czy słuchając radia coraz częściej spotykamy się z produktami wzbogacanymi o DHA – kwas dokozaheksaenowy należący do grupy Omega-3.
Ząbkowanie u niemowląt
Ząbkowanie to proces wyrzynania się ząbków mlecznych u niemowląt. Takich zębów jest 20 - w szczęce i żuchwie wyrasta ich po 10.
- Reklama
Metody rehabilitacji dziecka
Prawidłowy rozwój dziecka wiąże się z pewnymi etapami, przez które kolejno przechodzi. Jeśli rodzic zauważy coś niepokojącego, powinien zgłosić się do lekarza.
Jak zadbać o skórę dziecka zimą?
Zimą, delikatna skóra dziecka narażona jest na podrażnienia, odparzenia i odmrożenia. Dlatego w tym czasie wymaga szczególnej troski.
Problemy z cerą u dziecka
Skóra sucha, wrażliwa, normalna, atopowa. Czy zawsze potrafimy rozpoznać jaki typ cery ma nasze dziecko?
Konkurs grantowy dla żłobków rozstrzygnięty
Fundacja NUTRICIA przyznała czterem żłobkom granty na działania związane z edukacją żywieniową rodziców małych dzieci
Dysleksja może pojawić się zanim dzieci nauczą się czytać
Z nowych badań wynika, że zmniejszona aktywność mózgu związana z początkiem dysleksji, wydaje się rozwijać przed, a nie po tym, jak dziecko zaczyna czytać.
Pierwsze kąpiele niemowlaka
Przez dziewięć pierwszych miesięcy naturalnym środowiskiem dziecka w brzuchu mamy jest woda. Nic zatem dziwnego, że wszystkie noworodki uwielbiają kąpiel i jest ona jednym z najprzyjemniejszych codziennych rytuałów, jakim rodzice poddają swoje nowo narodzone pociechy.
- Reklama
Nie taki diabeł straszny… czyli niepokoje młodej mamy
Każda mama doskonale wie, ile cierpliwości i zaangażowania wymaga opieka nad małym dzieckiem. Nasze życie zostaje całkowicie przewartościowane i głównym priorytetem staje się dobro naszego dziecka. Chcemy, żeby maleństwo, któremu daliśmy życie, rosło zdrowe i bezpieczne.
Zaburzenia neurorozwojowe - co to oznacza i na co należy zwrócić uwagę obserwując rozwój dziecka
Zaburzenia neurorozwojowe to szerokie pojęcie obejmujące szereg nieprawidłowości zarówno rozwoju ruchowego, jak i intelektualnego oraz społecznego dziecka. Niejednokrotnie wczesne wykrycie takich zaburzeń może ułatwić właściwe postępowanie z dzieckiem oraz umożliwić dalszy niezaburzony rozwój.
Rozwój mowy u dziecka
Jednym z najczęstszych pytań zadawanych pediatrze jest pytanie o prawidłowość rozwoju intelektualnego małego dziecka, a zwłaszcza o rozwój mowy. W poniższym artykule, przeznaczonym zarówno dla rodziców jak i dla lekarzy, omówiono fizjologiczne etapy rozwoju mowy u dzieci. Podkreślono sytuacje w których należy pilnie skontaktować się ze specjalistą psychologii lub logopedii.
Jaki wpływ na rozwój dzieci ma ich kolejność narodzin? Część 2: następne dziecko w rodzinie
Druga część tekstu, poświęconego specyfice rozwoju dzieci w zależności od kolejności narodzin, przedstawia typowe cechy dzieci urodzonych jako drugie i trzecie w danej rodzinie.
Jaki wpływ na rozwój dzieci ma ich kolejność narodzin? Część 1: pierworodni
Kolejność narodzin ma istotny wpływ na charakter i rozwój dzieci. Poniższy artykuł przedstawia specyfikę rozwoju dziecka pierworodnego z podkreśleniem konsekwencji psychologicznych bycia najstarszym z rodzeństwa.
Naturalne witaminy - czyli dlaczego warto jeść owoce?
Czas wiosny i lata szczególnie sprzyja dojrzewaniu owoców. Po coraz niższej cenie będziemy mogli kupić świeże produkty, które są niezbędne dla naszego organizmu. W końcu nie tylko doskonale smakują, ale orzeźwiają, zaspokajają głód i dostarczają witamin w najlepszej, naturalnej formie.
Rysunek dziecka jako element diagnostyki klinicznej
Analiza rysunku dziecka jest ważnym elementem diagnostyki psychologicznej, o którym powinni wiedzieć także lekarze. Artykuł prezentuje podstawowe zasady interpretacji rysunków dzieci w różnym wieku.
Ocena rozwoju dziecka - część 3: drugi i trzeci rok życia
Trzecia część artykułu omawiającego etapy prawidłowego rozwoju dziecka, poświęcona rozwojowi w drugim i trzecim roku życia. Opisano umiejętności jakie dziecko powinno nabyć w poszczególnych miesiącach oraz sygnały alarmowe wymagające konsultacji z lekarzem.
Astma oskrzelowa - kwalifikacja do zajęć wychowania fizycznego
Wysiłek fizyczny może być czynnikiem wyzwalającym napady kaszlu i duszności u dziecka z astmą oskrzelową. Problem kwalifikacji dziecka z astmą do zajęć wychowania fizycznego jest więc częstym problemem dla rodziców i nauczycieli.
Ocena rozwoju dziecka - część 2: od 7 do 12 miesiąca życia
Druga część artykułu omawiającego etapy prawidłowego rozwoju dziecka. Szczegółowo opisano umiejętności jakie dziecko powinno nabyć w okresie od 7 do 12 miesiąca życia. Podkreślono sygnały alarmowe, które powinny skłaniać rodziców do konsultacji z lekarzem.