Pielęgnacja i rozwój
Kiedy dziecko powinno zacząć się uśmiechać?
Większość świeżo upieczonych rodziców przygląda się swoim pociechom bardzo uważnie – chcą się oni upewnić, że maluch rozwija się prawidłowo. Łatwo znaleźć informacje na temat tego, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić czy mówić, trudniej natomiast dowiedzieć się tego, kiedy dziecko powinno zacząć się uśmiechać. Od jakiego wieku rodzice powinni więc widzieć uśmiech na twarzy swojej pociechy i co może odpowiadać za to, że dziecko uśmiecha się później niż jego rówieśnicy?
Jaki wybrać szampon dla dziecka?
Głowa dziecka to jedna z wrażliwszych części jego ciała – bardzo istotne jest, aby umiejętnie dobrać odpowiedni szampon. Istotne jest by był on delikatny i bezpieczny. Nie wywoływał podrażnień czy też nie zawierał czynników alergicznych. Jaki zatem szampon dla dziecka jest najlepszy?
Urządzenia elektroniczne i ich wpływ na rozwój dzieci
Z ekranami urządzeń elektronicznych mamy współcześnie styczność przez większość czasu – korzystamy przecież na co dzień z telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów czy tabletów. Od dawna mówi się o tym, że zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych przez najmłodszych może negatywnie wpływać na ich rozwój – przekonują o tym również i badacze z University of California, którzy analizowali, jak czas spędzany przed ekranami urządzeń elektronicznych wpływa u najmłodszych dzieci na ich zdolność do kontroli swoich zachowań.
Suchość skóry twarzy u dziecka: co może do niej doprowadzać?
Rodziców małych dzieci niepokoją bardzo różne rzeczy – jedną z nich bywa stan skóry ich maluszków. U części noworodków i niemowląt wyraźnie widoczna jest suchość skóry na twarzy. Czym taki problem może być spowodowany? Otóż okazuje się, że rzadko za przesuszenie skóry na dziecięcej twarzy odpowiadają jakieś schorzenia – najczęściej zjawisko to pojawia się w związku z procesami fizjologicznymi czy nie do końca właściwą pielęgnacją dziecięcej skóry.
- Reklama
Jak dbać o suchą skórę dziecka?
Problem suchej skóry bardzo często dotyczy dzieci. Ten rodzaj skóry wymaga szczególnej pielęgnacji, jak i ochrony. Sucha skóra wiąże się z wieloma uciążliwymi objawami (m.in. bywa szorstka, zaczerwieniona).
Płaskostopie w młodym wieku. Przyczyny, skutki, leczenie
Ortopedzi i fizjoterapeuci biją na alarm. Ponad 80% dzieci w wieku szkolnym cierpi na wady postawy. Wśród nich szczególnie popularne jest płaskostopie podłużne. Nieprawidłowości mogą być efektem siedzącego trybu życia, braku zajęć ruchowych, otyłości, a także niewłaściwie dobranego obuwia czy nawet podejmowania za namową rodziców zbyt wczesnych prób chodzenia. Często wynikają też one z wrodzonych predyspozycji. Jak zapobiegać takim dolegliwościom i jak z nimi walczyć, gdy już się pojawią?
Rodzaje pieluszek: które wybrać dla dziecka?
Materiał, jaki został użyty do produkcji pieluchy, ma istotne znaczenie w codziennej pielęgnacji skóry niemowlaka. Z jakiej więc tkaniny najlepiej jest wybrać pieluszkę dla swojej pociechy? Naturalnej czy sztucznej? Tak naprawdę jest to sprawa indywidualna.
Zabawki niemowląt – rezerwuar wirusa grypy. Jak się go pozbyć?
Czy dbasz o zabawki swojego dziecka? Myjesz je regularnie, pierzesz? Okazuje się, że naukowcy są zgodni – zabawki to rezerwuar wirusów!
Woda w diecie dziecka
Woda jest niezbędnym składnikiem dla funkcjonowania organizmów żywych. Jest odpowiedzialna za wiele procesów, stanowi dostawę dla wielu reakcji, a także jest środkiem transportu produktów koniecznych każdej komórce organizmu człowieka. Dla prawidłowego rozwoju dziecka kluczowe jest więc zapewnienie odpowiedniej ilości dostarczanie wody, by młody organizm mógł się prawidłowo rozwijać.
Integracja sensoryczna a rozwój mowy dziecka
Integracja sensoryczna jest elementem funkcjonowania dziecka mającym decydujący wpływ na jego rozwój oraz zdolność do pogłębiania swoich umiejętności. Zaburzenia w organizacji neurologicznej mogą nieść za sobą bardzo negatywne konsekwencje, powodując u dziecka patologiczne reakcje i generując u niego problemy oraz trudności rozwojowe, w tym zaburzenie rozwoju mowy. Podjęcie odpowiedniej terapii, jaką jest terapia sensoryczna, pozwala na redukcję lub nawet eliminację tego typu problemów.
- Reklama
Wyprysk kontaktowy u niemowląt – kiedy jest niebezpieczny
Wyprysk kontaktowy to niezwykle poważna postać wyprysku, którą charakteryzuje pojawienie się silnych zmian skórnych w miejscu, gdzie skóra miała styczność z alergenem. Co w sytuacji, kiedy wyprysk kontaktowy dotknie niemowlęcia?
Laserowa korekcja wady wzroku u dziecka
Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfonu wpływają na wzrost liczby osób z wadami wzroku. Dzięki rozwojowi medycyny cierpiący (m.in. na krótkowzroczność i astygmatyzm) mogą zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych i poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. Metoda jest w 93% skuteczna i należy do najbezpieczniejszych metod chirurgicznych charakteryzujących się dużą precyzją.
Jakie obuwie wybrać dla dziecka?
Wybierając obuwie dla dziecka, każdy rodzic powinien najpierw zastanowić się, do czego będzie ono używane (m.in. spacerowe, domowe) oraz przez ile godzin dziecko będzie je nosić. Na rynku obuwniczym jest duży wybór (m.in. dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki – piękne i często bardzo drogie buty są niestety w wielu przypadkach zupełnie niepraktyczne). Należy pamiętać, że buty dziecięce powinny przede wszystkim wspierać oraz kształtować naturalne funkcje biochemiczne stopy dziecka.
Kiedy dziewczynki przestają rosnąć?
O tym, że dziewczynki zaczynają rosnąć wcześniej niż chłopcy, powszechnie wiadomo. Kiedy jednak osiągają one swój ostateczny wzrost? W jakim wieku tak naprawdę powinno dochodzić do przyspieszenia wzrostu i jakie czynniki mogą przyspieszać lub spowalniać tempo wzrastania u dziewczynek?
Pieluszkowe zapalenie skóry – jak radzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością?
Dbasz, pielęgnujesz skórę dziecka, troszczysz się – mimo wysiłku, pojawia się jednak czerwony kolor skóry, który budzi Twój niepokój. Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry? Czy nawracające zapalenie skóry jest powodem do niepokoju?
Nawadnianie organizmu w czasie upałów
Podczas wysokich temperatur istotne jest odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Specjaliści zalecają picie 1,5-2 litrów wody. Niektóre źródła podają nawet przyjmowanie do 3 litrów wody, aby odpowiednio nawodnić organizm podczas upałów. Jednak zapotrzebowanie każdego organizmu jest inne.
Jak pielęgnować kikut pępowiny?
Pępowina odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka w łonie matki. Umiejscowione w pępowinie naczynia krwionośne, pełnią kluczową rolę w zapewnieniu wymiany m.in. składników odżywczych między krwioobiegiem matki i krwioobiegiem dziecka. Tuż po porodzie, pępowina zostaje odcięta a jej pozostałością jest tzw. kikut pępowiny, którego pielęgnacja wielu rodzicom przysparza trudności. Prawidłowa pielęgnacja kikuta pępowiny zapewni nie tylko szybkie wygojenie rany, ale zmniejszy również ryzyko infekcji.
Dlaczego matki śpiewają swoim dzieciom?
Niezależnie od kręgu kulturowego i miejsca świata, istnienie kołysanek i zjawisko matek śpiewających swoim dzieciom wydają się być czymś naturalnym. Dzieje się tak od tysięcy lat i uzdolnienia muzyczne matek na dobrą sprawę nie odgrywają zasadniczej roli. Z czego to wynika i czemu ma służyć? W gruncie rzeczy odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, ale spróbowała jej udzielić badaczka Shannon de l'Etoile z Uniwersytetu w Miami.
Ośrodek „OTULINKA” ruszył z pomocą dla wcześniaków
22.02.2017 w Fundacji Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat” nastąpiła uroczysta inauguracja Wieloprofilowego Programu Opieki nad Wcześniakami oraz Noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju „OTULINKA” oraz otwarcie ośrodka, w którym świadczona będzie specjalistyczna opieka terapeutyczna dla najmłodszych pacjentów. To pierwszy tego typu program realizowany w Polsce, a jako pierwsze jego działaniem zostało objęte województwo łódzkie. Pomoc w „OTULINCE” świadczona jest bezpłatnie, a realizacja pilotażowego projektu potrwa 2 lata.
Kosmetyki dla niemowląt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Spodziewasz się dziecka? A może jesteś świeżo upieczoną Mamą, która stanęła przed dylematem wyboru kosmetyków dla Maluszka? Sklepowe półki uginają się od kolorowych opakowań, w których kryją się najróżniejsze płyny i mazidła, które mają zapewnić komfort, delikatność i co najważniejsze – bezpieczeństwo. Czy tak jest w rzeczywistości? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, buszując wśród sklepowych półek? Jak wybrać produkt bezpieczny, który nie będzie uczulał?