Zaloguj
Reklama

Urządzenia elektroniczne i ich wpływ na rozwój dzieci

Złość u 4-latka
Fot. shutterstock
Złość u 4-latka
(0)

Z ekranami urządzeń elektronicznych mamy współcześnie styczność przez większość czasu – korzystamy przecież na co dzień z telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów czy tabletów. Od dawna mówi się o tym, że zbyt częste korzystanie z urządzeń elektronicznych przez najmłodszych może negatywnie wpływać na ich rozwój – przekonują o tym również i badacze z University of California, którzy analizowali, jak czas spędzany przed ekranami urządzeń elektronicznych wpływa u najmłodszych dzieci na ich zdolność do kontroli swoich zachowań.

Reklama

W zasadzie większość ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo czasu spędzają oni przed ekranami różnych urządzeń elektronicznych. Amerykańskie CDC informuje natomiast, że dzieci w wieku od 8 do 10 lat mogą obcować z telefonami, komputerami i innymi urządzeniami przez 6 godzin dziennie, a pociechy w wieku od 11 do 14 lat przez nawet aż 9 godzin na dobę. Od dłuższego czasu wspomina się o tym, że zbyt duża ilość czasu spędzanego na używaniu elektronicznego sprzętu może negatywnie wpływać na rozwój dzieci – potwierdzają to wyniki badań, które przeprowadzili badacze ze Stanów Zjednoczonych.

Analizy przeprowadzono w oparciu o dane dotyczące 56 dzieci – w chwili rozpoczęcia prac pacjenci mieli od 32 do 47 miesięcy, badanie trwało przez 2,5 roku. Naukowcy pozyskiwali od rodziców badanych dzieci dane, w jakim wieku miały one pierwszy kontakt z urządzeniami elektronicznymi. Oprócz tego przeprowadzali oni testy, które pozwalały na dokonanie oceny zdolności pacjentów do kontroli swoich zachowań w zakresie m.in. planowania różnych czynności.

Po przeanalizowaniu wszystkich uzyskanych danych okazało się, że im dzieci wcześniej zaczynały korzystać z urządzeń elektronicznych, tym mniejsza była ich zdolność do samokontroli. Umiejętność ta jest zaś uznawana za powiązaną m.in. ze zdolnością do pozyskiwania szkolnej wiedzy w późniejszych latach życia, w związku z czym rodzice bezapelacyjnie powinni ostrożnie podchodzić do bawienia się przez najmłodsze dzieci telefonem, tabletem czy innymi jeszcze urządzeniami.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze