Zaloguj
Reklama

Tata na tacierzyńskim

Autorzy: Sławosz Marcisz
Ojciec z dzieckiem
Fot. panthermedia
Ojciec z dzieckiem
(5)

Narodziny dziecka to niezwykłe wydarzenie dla każdej rodziny. Obecne przepisy prawne obowiązujące w Polsce pozwalają na wzięcie urlopu wychowawczego nie tylko matce dziecka, ale również ojcu. Tatusiowe coraz częściej korzystają z możliwości wykorzystania wolnego. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o urlopie ojcowskim.

Reklama

Czy warto korzystać z urlopu ojcowskiego? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć indywidualnie, biorąc pod uwagę plusy i minusy każdego rozwiązania. Często ważnym kryterium są zarobki każdego z rodziców („ja zarabiam więcej, więc będę pracować”).

Wielu panów obawia się, że utraci dotychczasowy kontakt z pracodawcą. Szef może bowiem uznać, że pracownik przed narodzeniem dziecka był bardziej efektywny, zaś obecnie nie bardzo wie, co powinien zrobić. Ponadto może uznać, że dział bez jednego pracownika radzi sobie równie dobrze. Należy również dodać, że niewątpliwie wielu mężczyzn rezygnuje z takiej możliwości, uważając to za coś wstydliwego czy obawiając się adnotacji o urlopie w świadectwie pracy.

Zupełnie niepotrzebnie – obecnie coraz więcej osób zwraca się do pracodawcy o wolne. Powszechność urlopu wskazuje na to, że dla wielu panów takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dziecko cały czas jest pod opieką rodzica, co w dużym stopniu wpłynie na jego dalszy proces wychowania. Wolny czas pozwala na pozytywne kształtowanie kontaktu rodzica z dzieckiem. Ojciec poznaje potrzeby malucha, potrafi sobie samodzielnie poradzić w różnych sytuacjach związanych z potomkiem. Jest to okres, kiedy rodzic może odpocząć od swoich obowiązków służbowych i w pełni poświęcić swój czas partnerce i dziecku.

To dobry moment na wspólne zabawy, spacery i bliższe, wzajemne poznanie się. Takie rozwiązanie jest również bardzo dobre dla kobiety, która – mając dziecko – chciałaby się dalej spełniać zawodowo. Powraca więc do pracy, zaś ojciec ma możliwość nadrobienia domowych zaległości, mogąc jednocześnie zajmować się maluchem.

fot. ojoimages 

Obecne przepisy prawne pozwalają na to, by obydwoje rodziców mogło cieszyć się z rozwoju dziecka. Przed podjęciem decyzji warto wspólnie porozmawiać i wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze. Warto wziąć pod uwagę nie tylko względy finansowe, ale również to, co może najlepiej wpłynąć na kształtowanie najmłodszego członka rodziny. Wolne dni wybierane przez ojców to coraz bardziej powszechna praktyka.

Dzięki obecnym regulacjom prawnym wypowiedź ojca „Zostaję w domu, by zająć się dzieckiem” nie musi przynosić zawstydzenia i skrępowania, ale dawać powody do radości i dumy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze