Zaloguj
Reklama

Fluor w kroplach dla dzieci

Dziewczynka na łące
Fot. Ojoimages
Dziewczynka na łące
(5)
Reklama

Związki fluoru (F) są jednymi z najsilniejszych stymulatorów tworzenia tkanki kostnej. Ich głównym zadaniem w organizmie jest tworzenie fluoroapatytów w szkliwie zębów. Dzięki temu zęby dziecka stają się mocniejsze i mniej podatne na próchnicę.

Fluor w kroplach - Objawy i przebieg

Niedobór fluoru jest stosunkowo częsty w naszym środowisku, zwłaszcza wśród małych dzieci, które nie używają jeszcze fluorowanych past do zębów. Głównym źródłem fluoru dla małych dzieci jest woda pitna, która aby zaspokoić w pełni zapotrzebowanie dziecka na fluor, powinna zawierać co najmniej 0,7 mg F na litr wody. W niektórych rejonach naszego kraju związki fluoru występują także w powietrzu, będąc zanieczyszczeniem pochodzącym z zakładów przemysłowych. Niedobór fluoru powoduje skłonność do odwapnienia i próchnicy zębów. Nadmierne spożycie fluoru jest dużo rzadsze od jego niedoboru. Dotyczy to endemicznych regionów, gdzie woda pitna zawiera powyżej 2 mg F na litr wody, lub gdzie występuje znaczne zanieczyszczenie powietrza wyziewami zawierającymi fluorki. Nadmiar fluoru może powodować osteoporozę oraz zaburzenia czynności tarczycy i nerek.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Profilaktyka próchnicy wymaga regularnych kontaktów z pediatrą i stomatologiem. Aktualnie zaleca się profilaktyczne stosowanie fluoru w kroplach niemowlętom powyżej 6 miesiąca życia, jeżeli woda na której dziecko ma przygotowywane posiłki zawiera mniej niż 0,3 mg/l fluoru. Jeżeli woda zawiera fluor w ilości 0,3-0,7 mg/l dodatkowe podawanie fluoru w kroplach zaleca się dopiero od 2. roku życia. Pediatra wyliczy odpowiednią dawkę preparatu.

Fluor w kroplach - Leczenie

Aby ocenić czy dziecko wymaga dodatkowej podaży fluoru sprawdź na etykiecie wody, którą używasz do przygotowywania posiłków dziecka, jaka jest w niej zawartość jonów fluoru (F). Jeżeli używasz wody z kranu, informacje na temat zawartości F w wodzie uzyskasz w Terenowej Stacji San-Epid. Gdy masz już zlecone przez lekarza krople fluoru pamiętaj, że nie wolno ich podawać razem z mlekiem, bowiem fluor wiąże się z wapniem zawartym w mleku i na skutek tego traci swoje właściwości. Fluor w kroplach podaje się z herbatką lub sokiem, albo bezpośrednio do buzi dziecka. Niezależnie od stosowania fluoru w kroplach dziecko powinno regularnie odwiedzać dentystę.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

P.Januszewicz, B.Adamowicz-Klepalska, M.Wochna-Sobańska, E.Piontek, A.Radzikowski: „Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej dotyczące promocji zdrowia jamy ustnej, profilaktyki i edukacji prozdrowotnej w wieku rozwojowym” Warszawa 2001

Indeks leków "Medycyny praktycznej" 2004

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze