Zaloguj
Reklama

Zastosowanie preparatów cynku w leczeniu ADHD

Autorzy: Bilin M., Mildrim F.
Zastosowanie preparatów cynku w leczeniu ADHD
Fot. medforum
(0)

Wyniki niektórych badań klinicznych donoszą o pozytywnych efektach stosowania preparatów cynku w terapii dzieci z rozpoznanym ADHD. 

Reklama

W terapii ADHD najpowszechniej stosowane są leki z grupy psychomodulatorów. Stosowanie tych preparatów nie jest pozbawione pewnego ryzyka związanego z efektami ubocznymi i różnego rodzaju powikłaniami. Stosowanie ich nie jest również akceptowane przez sporą grupę rodziców chorych dzieci. Tak więc celowym wydaje się poszukiwanie alternatywnych metod leczenia. Wyniki niektórych badań klinicznych donoszą o pozytywnych efektach stosowania preparatów cynku w terapii dzieci z tym zespołem.

Grupę 400 dzieci z rozpoznanym ADHD (wg kryteriów DSM- IV), składającą się z 328 chłopców i 72 dziewczynek w przedziale wiekowym od 8 do 11 lat poddano metodą podwójnie ślepej próby terapii preparatami cynku. U 20% dzieci zaobserwowano poprawę w zakresie obniżenia nadreaktywności ruchowej i poprawę kontaktów z otoczeniem w porównaniu do grupy otrzymującej placebo. Poprawy tej nie stwierdzono w zakresie zdolności do skupienia uwagi.  Dla oceny skuteczności stosowano kwestionariusze skierowane do rodziców, opiekunów oraz nauczycieli.

Dobry efekt uzyskano zwłaszcza u dzieci z wysokim BMI i z współistniejącym rzeczywistym niedoborem cynku oraz niską podażą w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry 2004 Jan; 28(1): 181-90

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze