Zaloguj
Reklama

Mieszanki mleczne typu AR

Mleko
Fot. ojoimages
Mleko
(4)
Reklama

Końcówka AR oznacza, że dany preparat mleczny jest przeznaczony do zapobiegania nasilonym ulewaniom (Anti Regurtitation - przeciwrefluksowy). Mieszanki typu AR zawierają różnorodne składniki zagęszczające, mające zapobiegać cofaniu się mleka z żołądka do przełyku i jamy ustnej.

Mieszanki mleczne typu AR - Objawy i przebieg

Ulewania są częstym objawem u niemowląt. Szacuje się, że w pewnym okresie życia masywnie ulewa nawet 40% niemowląt. Większość przypadków ulewań to stan fizjologiczny, nie związany z żadną chorobą, nie stwarzający istotnego zagrożenia i nie wymagający leczenia. Jeżeli jednak ulewania są nasilone, a rodzice oczekują postępowania zmniejszającego objawy, można spróbować zmiany mleka na jeden z preparatów typu AR. Oczywiście nie dotyczy to niemowląt karmionych naturalnie, które w żadnym wypadku nie powinny być odstawiane od piersi.

Preparaty AR są zalecane szczególnie w sytuacji, w której dziecko na skutek ulewań traci dużą część mieszanki, co objawia się zaburzeniami przyrostu masy ciała.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomimo, że preparaty typu AR są dostępne bez recepty zaleca się, aby zmiana dotychczasowego karmienia na preparat AR była poprzedzona konsultacją z lekarzem. Należy podkreślić, że mieszanki AR są przeznaczone do stosowania u zdrowych niemowląt z tendencją do nasilonych ulewań. Jeżeli istnieje podejrzenie choroby refluksowej przełyku, lub jeżeli występują objawy mogące sugerować powikłania refluksu (ulewania z krwią, zachłystywanie się, anemia, objawy ze strony układu oddechowego) to samo wprowadzenie mieszanki AR może być nawet szkodliwe.

Karmienie preparatem AR zmniejsza jedynie nasilenie widocznych na zewnątrz ulewań, nie zmniejsza natomiast narażenia przełyku na treść kwaśną ani też nie zapobiega objawom oddechowym.

Mieszanki mleczne typu AR - Leczenie

Aktualnie na rynku dostępne są trzy preparaty tego typu: Bebilon AR, Enfamil AR oraz Nan AR. Istnieją pomiędzy nimi niewielkie różnice w składzie. Nan AR ma dodatkowo nieco zhydrolizowane białko mleka (podobnie jak preparat Nan HA). Bebilon AR zawiera jako zagęstnik mączkę chlebowca świętojańskiego. W Enfamilu AR zagęstnikiem jest natomiast amylopektyna wrażliwa na zmiany pH. Nie istnieją dowody aby któryś z tych preparatów miał istotną przewagę nad pozostałymi dwoma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Ryżko J., Socha J. (red.) "Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży" PZWL, Warszawa 2004.

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze