Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży

Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(0)

Nadciśnienie tętnicze jest coraz szerszym problemem zdrowotnym i dotyka nie tylko dorołsych. Może również stanowić zagrożenie już w wieku dziecięcym i rozwojowym. Celem wczesnego wykrycia konieczna jest rutynowa kontrola, by zapobiec rozwojowi nadciśnienia oraz uszkodzeniom, jakich może dokonać w organizmie młodego człowieka.

Reklama

Problem nadciśnienia tętniczego stanowi bardzo duże zagrożenie z klinicznego punktu widzenia. Jest to problem dotykający głównie osób dorosłych, jednak jego początki mogą sięgać nawet wieku rozwojowego. Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego w tak wczesnym wieku jest możliwe, podczas rutynowych wizyt lekarskich, gdzie systematycznie wykonywany powinien być pomiar ciśnienia tętniczego, a następnie odniesiony do norm biologicznych i rozwojowych odpowiednich dla wieku dziecka zawartych w siatkach centylowych.

Przyczyny nadciśnienia u dzieci mogą być pierwotne, jednak znacznie częściej niż w populacji dorosłych, ma ono przyczyny wtórne, czyli skorelowane z innymi schorzeniami, takimi jak na przykład choroby miąższu i naczyń nerek. Rodzaj i zakres dodatkowych badań dobrany powinien być ze względu na wiek pacjenta jednak konieczne jest również równoległe badanie weryfikujące zmiany i uszkodzenia jakie zostały wywołane przez nadciśnienie. Im wcześniej problem z nadciśnieniem zostanie zdiagnozowany, tym wcześniej możliwe będzie podjęcie terapii, czy to farmakologicznej czy polegającej na zmianie stylu życia dziecka (na przykład zmianie diety lub zwiększeniu aktywności fizycznej). Dzięki wczesnej terapii możliwe będzie uniknięcie rozwoju choroby oraz nadciśnieniowych stanów nagłych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży – optymalizacja procesu diagnostyczno-terapeutycznego” Beata Banaszak, Paweł Banaszak [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2015, 11

Reklama
(0)
Komentarze