Zaloguj
Reklama

Kiedy sadzać malucha na nocniku?

Mama z dzieckiem
Fot. ojoimages
Mama z dzieckiem
(0)

W większości przypadków dzieci zaczynają korzystać z nocnika około drugiego roku życia.

Reklama

Zdarza się, iż dzieci same siadają na nocniku około pierwszego roku życia. Są także przypadki, gdzie czterolatki nie potrafią samodzielnie korzystać z nocnika.

Nauka sadzania na nocniku powinna przebiegać od momentu gdy dziecko stabilnie stanie na nogach i nie powinno się go do tego zmuszać. Należy sadzać dziecko na nocniku, nawet jeśli nie zrobi siku lub stolca. Nie oznacza to, że dziecko nie rozumie, że trzeba zrobić siku. Może po prostu nie być gotowe na odstawienie pieluchy.

Dziecko wyczuwa także wszelkie stany emocjonalne rodziców, należy zawsze zachować spokój, być cierpliwym i wyrozumiałym. Gdy dziecko zauważy nasze podenerwowanie czy niezadowolenie może odczuwać lęk przed kolejnym korzystaniem z nocnika.

Bardzo ważną kwestią jest obserwacja wypróżnień dziecka w ciągu dnia i próba sadzania go na nocniku w tych godzinach. Nie ma sensu sadzać dziecka na nocnik co 5-10 minut.

Pamiętajmy - jednym dzieciom nauka korzystania z nocnika przychodzi bez problemu innym trudniej. Nie przekładajmy swoich oczekiwać na nasze dziecko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Remedium: Szymon Hejmanowski. Portrety Psychologiczne człowieka. Wczesne dzieciństwo- drugi i trzeci rok życia dziecka: szanse rozwoju, 2003;
    2. Helen Bee: Psychologia Rozwoju Człowieka, 2004

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze