Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny kaszlu?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Gorączka u dziecka
Fot. Pantherstock
Gorączka u dziecka
(3)

Przyczyny kaszlu są dość zróżnicowane, jednak charakter i okoliczności wywołujące kaszel mogą przybliżyć jego podłoże.

Reklama

Kaszel występuje w wyniku podrażnienia receptorów kaszlowych w górnych i dolnych drogach oddechowych oraz w przewodzie słuchowym zewnętrznym, w opłucnej, przeponie, osierdziu. Kaszel suchy występuje zwykle w ostrym stadium chorób górnych dróg oddechowych, ale zawsze jest objawem zapalenia oskrzeli, oskrzelików i zapalenia płuc.

Kaszel związany z alergenami, zimnym powietrzem lub wysiłkiem fizycznym zazwyczaj związany jest z nadreaktywnością oskrzeli w przebiegu astmy oskrzelowej. Kaszel wilgotny występuje jeśli w drogach oddechowych zalega wydzielina. Kaszel suchy i „szczekający” spowodowany jest obturacją dróg oddechowych.

Kaszel nocny związany jest raczej z obturacją oskrzeli, która jest wywołana skurczem i obrzękiem. Kaszel występujący rano częściej spowodowany jest obturacją oskrzeli wywołaną przez nagromadzoną wydzielinę oskrzelową. Krztuszenie podczas posiłków może być wywołane przetoką tchawiczo-przełykową typu H, zwężeniem tchawicy lub zaburzeniami połykania. Stały, produktywny kaszel występuje w przebiegu mukowiscydozy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Pediatria – podręcznik dla studentów. Redakcja naukowa K. Kubicka, W. Kawalec. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(3)
Komentarze