Zaloguj
Reklama

Drugie śniadanie - o czym musisz pamiętać

Kanapka
Fot. medforum
Kanapka
(5)

Czy polscy uczniowie jedzą drugie śniadanie? Jak przygotować zdrowe i pożywne przekąski?

Reklama

Rozpoczął się rok szkolny czyli czas, w którym Twoje dziecko będzie spędzało kilkanaście godzin poza domem. Co wtedy powinno jeść?

Z przeprowadzonych przeze mnie badań wynika, że 73% uczniów klas od IV do VI je drugie śniadanie. Najbardziej zamożni rodzice, najrzadziej szykują drugie śniadanie swoim dzieciom - w zamian za to dają im pieniądze na zakup jedzenia w sklepiku szkolnym.

Zdecydowana większość uczniów (58,6%) na drugie śniadanie jada kanapki, na drugim miejscu znajdują się owoce 35,1%. Chipsy jako śniadanie wybiera 8,1% uczniów, a słodycze 5,4%. Inne posiłki, czyli rogaliki z czekoladą, pączki, drożdżówki wskazało 4,5% badanych.

Ankietowani uczniowie najczęściej jadają kanapki z wędliną, serem żółtym, warzywami (pomidorem, ogórkiem, sałatą), serkiem topionym, twarogiem, pasztetem, jajkiem na twardo. Zadowalające jest to, że na drugim miejscu znalazły się owoce.


Fot. ojoimages

Uczniowie na drugie śniadanie spożywają także chipsy i słodycze – nie są to zbyt wartościowe posiłki ze względu na niską zawartość cennych składników odżywczych. Jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy powoduje skoki poziomu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do częstszych napadów głodu.

Co powinni zjeść uczniowie, żeby zaspokoić głód na dłuższy czas?

- kanapki (najlepiej ciemne pieczywo) z sałatą, serem, wędliną, pomidorem, ogórkiem

- jogurt z płatkami muesli - owoce: jabłka, banany, gruszki

- świeże owoce: jabłka, gruszki, banany oraz suszone: śliwki, morele, jabłka

- warto pamiętać także o wodzie lub natualnym soku

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, daje dzieciom energię potrzebną do nauki. Niemniej ważne jest także drugie śniadanie zjadane w szkole. Odstępy czasowe między posiłkami nie powinny wynosić więcej niż 4 godziny.

Reklama
(5)
Komentarze