Zaloguj
Reklama

Wzmacniacz mleka kobiecego (BMF)

Samobadanie piersi
Fot. Pantherstock
Samobadanie piersi
(4)
Reklama

Dzieci urodzone przedwcześnie mają szczególne potrzeby żywieniowe. Nawet karmienie piersią, będące idealnym sposobem żywienia dziecka, nie zawsze zaspokaja wszystkie potrzeby wcześniaka. Często niezbędne jest wzbogacenie mleka matki za pomocą specjalnych preparatów nazywanych wzmacniaczami mleka kobiecego (BMF - breast milk fortifier).

Wzmacniacz mleka kobiecego - Objawy i przebieg

Organizm matki, która urodziła przedwcześnie jest w stanie dostosować wydzielanie mleka do zapotrzebowania dziecka. Pokarm matek wcześniaków ma więcej energii i białka niż pokarm matek, które urodziły o czasie. Problemem staje się natomiast żywienie wcześniaków u których konieczne jest karmienie sztuczne, lub jeżeli dostępne jest jedynie pokarm dojrzały (innej matki).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Żywienie wcześniaka jest poważnym zagadnieniem, które zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. W wielu przypadkach należy zasięgnąć opinii specjalisty neonatologa, który ma największe doświadczenie w leczeniu dzieci urodzonych przedwcześnie.

Wzmacniacz mleka kobiecego - Leczenie

Oprócz niedoboru białka i energii, w mleku dojrzałym niedostateczna jest zawartość magnezu, wapnia i fosforu. U dziecka urodzonego przedwcześnie, karmionego naturalnie, często zalecane jest zastosowanie tzw. wzmacniaczy mleka kobiecego. Aktualnie w Polsce są dostępny jest preparat o nazwie "Bebilon BMF". Są to torebki z proszkiem, który należy dosypać do odciągniętej laktatorem porcji mleka. Na 100 ml pokarmu dodaje się 2 torebki proszku. Proszek zawiera niezbędną wcześniakowi dodatkową porcję kalorii, białka, wapnia, fosforu i magnezu. Uwaga! Preparat służy wyłącznie do wzbogacania mleka kobiecego.

Sztuczne mieszanki mleczne przygotowane specjalnie dla wcześniaków uwzględniają już zwiększone zapotrzebowanie na poszczególne elementy diety i nie wymagają wzmacniaczy.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze