Zaloguj
Reklama

Płaskie brodawki sutkowe a karmienie piersią

Karmienie piersią
Fot. ojoimages
Karmienie piersią
(5)
Reklama

Płaska budowa anatomiczna brodawek sutkowych utrudniająca prawidłowe karmienie dziecka piersią.

Płaskie brodawki sutkowe - Objawy i przebieg

Płaskie lub wklęsłe brodawki są nie tylko defektem kosmetycznym, ale również w znacznym stopniu utrudniają a niekiedy wręcz uniemożliwiają prawidłowe karmienie noworodka stanowiąc ogromny problem dla świeżo upieczonych mam. Dziecko ma znaczne trudności z prawidłowym uchwyceniem zniekształconej brodawki oraz ze ssaniem, co stwarza ryzyko przyjęcia przez dziecko niedostatecznej ilości pokarmu. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest wada budowy brodawki sutkowej. Poza tym zbyt krótkie przewody mlekowe podczas mogą spowodować spłaszczenie bądź wciągnięcie brodawki w trakcie powiększania się piersi w czasie ciąży.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli wciągnięcie brodawki nastąpi nagle lub też towarzyszy mu wyciek z piersi wydzieliny innej niż pokarm konieczna jest wizyta u lekarza. Może być to objaw chorobowy wymagający szybkiej konsultacji lekarskiej. Podczas problemów z karmieniem dziecka warto udać się do swojego lekarza rodzinnego, poradni laktacyjnej lub pielęgniarki czy położnej środowiskowej po fachową pomoc.

Płaskie brodawki sutkowe - Leczenie

Pomocne w przywróceniu prawidłowego stożkowego kształtu brodawkom sutkowym są tzw. ćwiczenia Hoffmana. Polegają one na odpowiednim masowaniu brodawek. Należy uchwycić ją pomiędzy palec wskazujący a kciuk i pocierać naprzemiennie raz w lewą raz w prawą stronę. Takie ćwiczenia należy przeprowadzać co najmniej kilka razy dziennie przez kilka minut. W przypadku braku poprawy można zastosować specjalne nakładki na brodawki, dostępne w aptekach. Na rynku dostępne są również specjalne przyrządy do leczenia płaskich i wklęsłych brodawek.

Ćwiczenie Hoffmana wykonywane jest w celu poprawy chwytności płaskich brodawek sutkowych. Jego wykonywanie zalecane jest już od początku III trymestru ciąży. Ćwiczenie polega na uchwyceniu podstawy brodawki dwoma palcami i rozciąganiu w przeciwnych kierunkach. Wykonuje się je 2-3 razy dziennie po 10 ruchów w każdą stronę.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze