Zaloguj
Reklama

Mleko modyfikowane typu 1 (mleko początkowe)

Mleko
Fot. ojoimages
Mleko
(5)
Reklama

Mlekiem początkowym nazywamy mieszankę mleczną modyfikowaną przeznaczoną do żywienia dzieci w pierwszych 4 miesiącach życia. Prawidłowe karmienie w tym okresie jest szczególnie ważne, ponieważ w pierwszych 4 miesiącach życia mleko stanowi jedyne źródło pożywienia dziecka.

Mleko modyfikowane typu 1 - Objawy i przebieg

Mieszanki modyfikowane typu 1 znacznie różnią się w porównaniu z mlekiem krowim oraz niemodyfikowanymi mieszankami przygotowanymi na bazie mleka krowiego. Zmiany te są bardzo korzystne dla zdrowia i rozwoju małego dziecka. Karmienie mieszankami typu 1 zabezpiecza dziecko przed licznymi powikłaniami związanymi ze stosowaniem niemodyfikowanych mieszanek mlecznych. Najważniejsze różnice pomiędzy mlekiem typu 1 a mlekiem niemodyfikowanym to:

  • -obniżenie ilości białka (mleko krowie zawiera 3x więcej białka niż mleko matki!!)
  • zmiana składu białka (mleko matki ma 60% lekkostrawnej serwatki, mleko krowie tylko 20%)
  • zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych (mleko krowie zawiera zbyt dużo szkodliwych tłuszczów nasyconych)
  • zwiększenie zawartości laktozy (mleko krowie zawiera prawie 50% mniej laktozy niż mleko matki)
  • zmniejszenie zawartości jonów obciążających nerki (mleko krowie zawiera ponad 3x więcej składników mineralnych)

Większość nowoczesnych mieszanek mlecznych jest też wzbogacana w inne niezbędne dla prawidłowego rozwoju substancje, zawarte w mleku matki, a występujące w niedoborze w mleku krowim. Należy tu wymienić takie substancje jak: tauryna, karnityna, jod, żelazo i witaminy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W razie wątpliwości odnośnie zasad karmienia i zapotrzebowania dziecka na różne składniki odżywcze skontaktuj się ze swoim lekarzem rejonowym.

Mleko modyfikowane typu 1 - Leczenie

Idealną metodą karmienia każdego dziecka jest karmienie naturalne przez matkę. W przypadku konieczności karmienia sztucznego należy zastosować mieszankę mleczną modyfikowaną. Zapewnia to podaż substancji odżywczych stosunkowo najbardziej zbliżoną do karmienia mlekiem matki. Karmienie dzieci w wieku do 4 miesięcy mieszanką typu 1 jest zawsze korzystniejsze niż karmienie mlekiem niemodyfikowanym (mleko pełne, mleko w proszku "niebieskie", mleko kozie itp.).

Uwaga!

Zmodyfikowane w roku 2007 zalecenia żywienia niemowląt karmionych sztucznie dopuszczają przedłużenie podawania mieszanki typu 1 do końca 6 miesiąca życia dziecka. Nie jest to błędem, a może być nawet korzystne dla zdrowia dziecka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze