Zaloguj
Reklama

Mieszanki mleczne dla wcześniaków

Więź taty z dzieckiem
Fot. Ojoimages
Więź taty z dzieckiem
(4)
Mieszanki mleczne dla wcześniaków
Reklama

Wcześniakiem nazywamy dziecko urodzone przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. W Polsce częstość wcześniactwa wśród żywo urodzonych noworodków wynosi około 6%, z czego 1,5% dotyczy porodów przed 32 tygodniem wieku ciążowego.

Mieszanki mleczne dla wcześniaków - Objawy i przebieg

Wcześniaki wykazują wiele zaburzeń czynności przewodu pokarmowego. Im młodsze jest dziecko, tym słabiej wykształcone są odruchy ssania i połykania. Dzieci urodzone przedwcześnie mają zwykle zwolnioną perystaltykę jelit, zmniejszoną pojemność żołądka i opóźnione jego opróżnianie, a także gorsze trawienie i wchłanianie tłuszczów. Niższa jest aktywność enzymu laktazy trawiącej podstawowy cukier mleka - laktozę.

Z drugiej strony - wcześniak powinien rozwijać się bardziej intensywnie niż dziecko donoszone i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) jest większe niż u dzieci urodzonych o czasie. Organizm matki, która urodziła przedwcześnie jest w stanie dostosować wydzielanie mleka do zapotrzebowania dziecka. Pokarm matek wcześniaków ma więcej energii i białka niż pokarm matek, które urodziły o czasie.

Problemem staje się natomiast żywienie wcześniaków jeżeli konieczne jest karmienie sztuczne, lub jeżeli dostępne jest jedynie pokarm dojrzały (innej matki). Oprócz niedoboru białka i energii w mleku dojrzałym (oraz w standardowych mieszankach mlecznych) niedostateczna jest zawartość wapnia i fosforu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Żywienie wcześniaka jest poważnym zagadnieniem, które zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. W wielu przypadkach należy zasięgnąć opinii specjalisty neonatologa, który ma największe doświadczenie w leczeniu dzieci urodzonych przedwcześnie. Absolutnie zabronione jest stosowanie u wcześniaków niemodyfikowanego mleka krowiego (może spowodować groźne dla życia martwicze zapalenie jelit). Niebezpieczne jest też stosowanie mleka przeznaczonego dla niemowląt urodzonych o czasie.

Mieszanki mleczne dla wcześniaków - Leczenie

Idealną metodą karmienia dziecka urodzonego przedwcześnie jest karmienie naturalne przez matkę. W przypadku konieczności karmienia sztucznego należy zastosować specjalny preparat dla wcześniaków. Najpopularniejsze są 4 tego typu preparaty: Nestle PreNAN, Bebilon Nenatal, Enfamil Premature, Humana 0. Preparaty te różnią się składem, zwłaszcza tłuszczowym i zawartością laktozy. W doborze mieszanki powinien pomóc pediatra lub neonatolog na Oddziale Noworodkowym. Przy karmieniu naturalnym konieczne może być zastosowanie tzw. wzmacniaczy mleka kobiecego (Bebilon BMF) - proszku dosypywanego do mleka matki, wzbogacającego mleko w białko, energię, wapń, fosfor i magnez.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze