Zaloguj
Reklama

Krzywice oporne na witaminę D - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zażywanie tabletek
Fot. panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)
Reklama

Krzywica jest zespołem objawów wynikających z niedoboru aktywności witaminy D. Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała podaż witaminy D, ale jest możliwe występowanie ciężkich objawów krzywicy pomimo podawania prawidłowych lub wręcz wysokich dawek witaminy D.

Objawy i przebieg krzywicy witamino-D-oporne

Witamina D, którą podajemy dziecku, jest zasadniczo "pro-witaminą", to znaczy musi być zmetabolizowana w organizmie dziecka. Dopiero przekształcenie witaminy D w wątrobie i nerkach, polegające na tzw. hydroksylacji, powoduje, że staje się ona aktywna. W wielu chorobach wątroby i nerek, a także w przypadkach wrodzonych defektów dotyczących enzymów przekształcających witaminę D, dochodzi do paradoksalnego zjawiska, polegającego na nasilonej krzywicy na skutek braku aktywnej formy witaminy D, pomimo jej teoretycznie prawidłowej podaży w diecie. Stan taki wymaga szczegółowej diagnostyki specjalistycznej i dobrania odpowiedniego leczenia. Podstawą wykazania tego typu defektów metabolicznych jest oznaczenie stężenia we krwi poszczególnych postaci witaminy D.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krzywice witamino-D-oporne

Pilnie skonsultuj się z lekarzem, jeżeli pomimo stosowania prawidłowych dawek leczniczych witaminy D nadal utrzymują się objawy sugerujące krzywicę. Może to być objaw choroby ogólnoustrojowej cechującej się niewrażliwością na witaminę D.

Leczenie krzywicy witamino-D-oporne

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Krawczyński M.: Norma kliniczna w pediatrii, PZWL, Warszawa 2005

Kubicka K., Kawalec W.: Pediatria, PZWL, Warszawa 2004

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze