Zaloguj
Reklama

Dieta matki karmiącej jako profilaktyka kolek jelitowych

Zdrowa dieta
Fot. medforum
Zdrowa dieta
(4)
Reklama

Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych.

Profilaktyka kolek jelitowych - Objawy i przebieg

Kolka występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. W typowych kolkach jelitowych objawy utrzymują się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Ustępują najczęściej w 3 - 4 miesiącu życia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Objawy podobne do kolek mogą występować w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego, tak więc zazwyczaj wskazana jest konsultacja z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

Profilaktyka kolek jelitowych - Leczenie

W leczeniu domowym, oprócz sprawdzonych środków, jak herbatki na bazie kopru włoskiego, czy uspokojenie emocjonalne sytuacji domowej, ważne jest też postępowanie dietetyczne. U dzieci karmionych naturalnie wskazane jest wyeliminowanie z diety matki karmiącej mleka i jego przetworów, kofeiny, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (brokuły kapusta, fasola). W niektórych przypadkach zachodzi konieczność czasowego wyeliminowania z diety mieszanek zawierających pełne białka mleka krowiego i zastąpienie ich hydrolizatami, ale tę decyzję musi podjąć lekarz.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze