Zaloguj
Reklama

Dieta matki karmiącej jako profilaktyka kolek jelitowych

Dieta matki karmiącej jako profilaktyka kolek jelitowych
Fot. medforum
(4)
Reklama

Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych.

Profilaktyka kolek jelitowych - Objawy i przebieg

Kolka występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. W typowych kolkach jelitowych objawy utrzymują się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Ustępują najczęściej w 3 - 4 miesiącu życia.

Profilaktyka kolek jelitowych - Kiedy udać się do lekarza

Objawy podobne do kolek mogą występować w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego, tak więc zazwyczaj wskazana jest konsultacja z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

Profilaktyka kolek jelitowych - Leczenie

W leczeniu domowym, oprócz sprawdzonych środków, jak herbatki na bazie kopru włoskiego, czy uspokojenie emocjonalne sytuacji domowej, ważne jest też postępowanie dietetyczne. U dzieci karmionych naturalnie wskazane jest wyeliminowanie z diety matki karmiącej mleka i jego przetworów, kofeiny, ostrych przypraw i warzyw powodujących wzdęcia (brokuły kapusta, fasola). W niektórych przypadkach zachodzi konieczność czasowego wyeliminowania z diety mieszanek zawierających pełne białka mleka krowiego i zastąpienie ich hydrolizatami, ale tę decyzję musi podjąć lekarz.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze