Zaloguj
Reklama

Dieta bogatoresztkowa - najlepszy sposób na zaparcia

Pieczywo
Fot. medforum
Pieczywo
(4)
Reklama

Dieta bogatoresztkowa to w pediatrii podstawowe narzędzie w leczeniu zaparć. Celem diety bogatoresztkowej jest zwiększenie spożycia błonnika, który rozluźnia konsystencję stolca i przyspiesza pasaż jelitowy.

Dieta bogatoresztkowa - Objawy i przebieg

O zaparciach mówimy gdy oddanie stolca przez dziecko regularnie wymaga dużego wysiłku i bólu, lub gdy odstępy pomiędzy stolcami są dłuższe niż 3 dni.

Częstymi przyczynami są nieprawidłowości diety (zbyt mała ilość błonnika, nadmiar słodyczy i czekolady). Z tego powodu w leczeniu zaparć u dzieci jako postępowanie pierwszego rzutu zaleca się wprowadzenie diety bogatoresztkowej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomocy lekarskiej wymaga dziecko, u którego zaparciom towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak brak przyrostu masy ciała, wymioty, obecność krwi w stolcu, uporczywe bóle brzucha. W przeciwnym wypadku można pokusić się o próbę leczenia domowego.

Dieta bogatoresztkowa - Leczenie

Zalecane jest zwiększenie spożycia:

  • owoców,
  • warzyw strączkowych
  • produktów zbożowych z pełnego ziarna.

W szczególności dziecko powinno spożywać:

  • gruboziarniste kasze (gryczana, jaglana, pęczak) zamiast kaszy manny i ryżu,
  • pieczywo z pełnego ziarna (razowe, graham) zamiast białego pieczywa,
  • świeże owoce i warzywa z ograniczeniem warzyw wzdymających (cebula, kapusta).

Tłuszcze zwierzęce należy ograniczyć na korzyść tłuszczów roślinnych, a zamiast słodkich napojów gazowanych i czarnej herbaty podawać więcej wody mineralnej i soków owocowych (przecierowych).

Radykalnie ograniczyć:

  • wysokosłodzone przetwory owocowe,
  • czekoladę oraz inne słodycze.

Mięso, drób, ryby, wędliny, mleko i jaja - bez ograniczeń, w ilościach zalecanych w danym wieku.

 

Uwaga!

  1. Dziecko na diecie bogatoresztkowej musi spożywać codziennie dużo płynów - do prawidłowego działania w świetle przewodu pokarmowego, błonnik wymaga wody.
  2. Zbyt duża ilość błonnika może zaburzać wchłanianie wapnia i żelaza - należy dbać o odpowiednią podaż tych mikroelementów.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998, 151-157.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze