Zaloguj
Reklama

Celiakia - testy serologiczne do samodzielnego wykonywania

Badania prowadzone w laboratorium
Fot. medforum
Badania prowadzone w laboratorium
(5)
Reklama

Badania przesiewowe w kierunku celiakii polegają na oznaczaniu w surowicy specyficznych przeciwciał EMA lub TTG. Wymaga to wyspecjalizowanych laboratoriów do których wysyła się próbki krwi.

Celiakia - testy serologiczne - Objawy i przebieg

W roku 2005 jedna z włoskich firm farmaceutycznych przedstawiła nową metodę oznaczania przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej (TTG), która może być przełomem w badaniach przesiewowych celiakii. Wkrótce w aptekach pojawi się bardzo uproszczony w użyciu test serologiczny do samodzielnego wykonania, wbudowany w plastikowe podłużne opakowanie z "okienkami" - wyglądający podobnie do testów ciążowych.

Wymagane będzie jedynie nakłucie palca i wpuszczenie kropli krwi w odpowiednie okienko. Jeżeli w surowicy są przeciwciała TTG w okienku odczytu wyniku pojawi się zabarwiony pasek. W badaniach naukowych wykazano dużą czułość i swoistość tego testu, porównywalną z testami ilościowymi z surowicy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Aktualnie produkt ten nie jest jeszcze dostępny w naszym kraju, ale wkrótce może stać się przydatnym narzędziem w diagnostyce pacjentów z objawami sugerującymi celiakię.

Celiakia - testy serologiczne - Leczenie

Leczenie domowego nie ma. Testy serologiczne w kierunku celiakii zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. Uwaga! Sam dodatni wynik testu EMA lub tTG nie świadczy o rozpoznaniu celiakii i nie upoważnia do włączenia diety bezglutenowej.

Każdy pacjent z dodatnimi EMA lub tTG wymaga natomiast wykonania biopsji jelitowej. Dopiero komplet tych badań w połączeniu z badaniem lekarskim upoważnia do podjęcia wiążących decyzji.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Materiały naukowe zjazdu ESPGHAN, Porto 1-5. czerwca 2005

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze