Artykuły z kategorii: Alergie
Alergia pokarmowa a wysypka – co powinien wiedzieć każdy rodzic?
Nie każda wysypka świadczy o alergii pokarmowej. Nie każda alergia pokarmowa manifestuje się poprzez wysypkę. Alergeny pojawiające się w pożywieniu mogą wywoływać szereg objawów, co stosunkowo łatwo pozwala na zdiagnozowanie przypadłości. Niestety nie u wszystkich pacjentów łatwo postawić trafną diagnozę.
5 (nieoczywistych) rad dla alergików
O tym, że alergicy powinni stosować preparaty przeciwhistaminowe, czy też, że podczas alergii na pyłki należy ograniczać czas spędzany na zewnątrz wiedzą wszyscy. Ale kto wie, że chcąc zadbać o oczy, powinniśmy regularnie czyścić…nos? Tę i inne niestandardowe informacje przekazuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.
Wiosny jeszcze nie widać, ale alergicy już czują, że nadchodzi!
Choć jeszcze wiele osób nosi zimowe kurtki i czapki, a niskie temperatury nadal są normą, to wielu alergików już musi sobie radzić z uciążliwymi objawami sezonowych alergii wziewnych. Problemy alergików zaczynają się na długo przed pojawieniem się zielonych listków na drzewach. – W tym roku pierwsi pacjenci trafili do nas w połowie lutego – tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalistka alergologii.
Korelacja pomiędzy wytycznymi diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt a jej faktycznym rozpoznaniem
Analiza przeprowadzona przez Imperial College w Londynie i Sechenov University w Moskwie wykazała związek pomiędzy wytycznymi dotyczących diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt i małych dzieci z fałszywą diagnozą tego stanu.
- Reklama
Objawy alergii na orzechy – co powinno niepokoić?
Alergia na orzechy zaliczana jest do tzw. wielkiej ósemki alergenów pokarmowych, czyli takich, które powodują ponad 90% alergii na produkty spożywcze. Czy alergia na orzechy jest groźna? Jak z nią żyć?
Nietolerancja laktozy – globalny problem
Problem nietolerancji laktozy towarzyszy człowiekowi, od kiedy mleko pojawiło się w diecie człowieka, jednak dopiero XX wiek przyniósł specjalistyczne badania dotyczące podłoża tego zjawiska. Nietolerancja jest efektem niedoboru enzymu – laktazy, odpowiadającej za trawienie laktozy, zawartej w mleku i przetworach mlecznych. Wachlarz objawów nietolerancji jest szeroki i niestety często mylony z alergią pokarmową, jednak, jak wskazują liczne badania, podłoże obu tych procesów patologicznych jest zupełnie odmienne.
Prebiotyki w profilaktyce alergii
W marcu 2016 roku na łamach World Allergy Organization Journal został opublikowany artykuł zawierający wytyczne Światowej Organizacji Alergii (World Allergy Organization, WAO) dotyczące profilaktyki występowania chorób alergicznych. W artykule można przeczytać m.in zalecenia dotyczące stosowania prebiotyków czyli substacji wpływających na skład i aktywność mikroflory jelitowej. Podkreślono także niezmiennie, niepodważalne korzyści z karmienia piersią, które w istotny sposób wpływa na tworzenie prawidłowej flory układu pokarmowego dziecka.
Choroby związane z glutenem to nie tylko celiakia
Choroby z kręgu glutenozależnych w ostatnich latach znalazły się w kręgu zainteresowań wielu specjalistów w dziedzinie gastroenterologii, żywienia oraz pediatrii. Zaczęto poszukiwać patomechanizmów nietolerancji pokarmowych i opracowywać schemat postępowania w przypadku podejrzenia jej występowania. Celiakia nie jest jedyną chorobą związaną z alergią na gluten. Jak się okazuje nieceliakalna nadwrażliwość na gluten może występować znacznie częściej.
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, to pojęcie stosunkowo nowe - jako jednostkę chorobową, sklasyfikowano ją w 2010 roku. Długi czas kwestionowano istnienie tego typu przypadłości. Co ciekawe - dolegliwości, jakie asystują chorobie, zarówno pacjenci, jaki i lekarze znają już bardzo długi okres czasu (kilkadziesiąt lat). Schorzenie stwierdza się po wyeliminowaniu podejrzeń, że jest to celiakia bądź alergia na gluten.
Badania przesiewowe w kierunku alergii - na co warto zbadać dziecko?
Odczyn alergiczny może pojawić się u każdego z nas. Niebezpieczny, może być zwłaszcza u dzieci. Bardzo często rodzice nie zdają sobie sprawy, że ich dziecko cierpi na alergię. Uwaga! Niekiedy, kontakt z alergenem może prowadzić do silnej reakcji alergicznej, która może wywołać trudności z oddychaniem. Stąd tak ważne jest uczestniczenie w badaniach przesiewowych, które mogą pokazać, że dziecko jest alergikiem.
- Reklama
Spirometria jako narzędzie kontrolne w alergicznym nieżycie nosa
Alergia jest swoistą reakcją układu immunologicznego, na określone czynniki zewnętrzne. W toku tej odpowiedzi można spotkać się z różnego rodzaju objawami towarzyszącymi, między innymi z alergicznym nieżytem nosa, który to jest najczęściej występującym objawem tego schorzenia. W kontekście przewlekłości, istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci cierpiące z tego powodu, są narażone na rozwój astmy oskrzelowej. Bardzo istotne jest więc monitorowanie sprawności układu oddechowego, które to dokonywane jest za pomocą spirometrii, czyli badania które obrazuje sprawność wentylacyjną układu oddechowego.
Profilaktyka chorób alergicznych układu oddechowego
Choroby alergiczne są coraz bardziej rozpowszechnione w populacji dziecięcej. Zalicza się tu między innymi alergie pokarmowe, alergiczny nieżyt nosa czy astmę oskrzelową. Niezmiernie ważne jest zapobieganie wystąpieniu tych schorzeń.
Jak to jest z nietolerancją mleka przez dzieci? Czy to rzeczywiście początki alergii?
Obalamy mity, między błędnym rozumieniem pojęcia nietolerancja a alergia. Czy Twoje dziecko jest już alergikiem, czy cierpi tylko na chwilową nietolerancję pokarmową?
Dziecko z alergią i astmą może mieć trudniej w szkole
Przewlekłe choroby, jakimi są astma i alergiczny nieżyt nosa wymagają stałego (lub co najmniej sezonowego) leczenia, a to może wpływać na funkcjonowanie dziecka w szkole i wśród rówieśników.
Czym jest marsz alergiczny?
Marsz alergiczny to naturalna historia przebiegu chorób atopowych, które pojawiają się wraz z wiekiem u dzieci.
Immunoterapia alergenowa
Choroby alergiczne są coraz bardziej rozpowszechnione, zarówno wśród populacji dorosłych jak i dzieci.
Alergie w ciąży
Łagodny przebieg alergii nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu.
Dieta małego alergika
Co robić, gdy okazuje się, że nasze dziecko jest alergikiem? Diagnoza lekarska może brzmieć groźnie, nie warto jednak wpadać w panikę i sugerować się opowieściami znajomych czy niesprawdzonymi informacjami, które nierzadko straszą nas skomplikowanymi dietami i groźnymi wysypkami. Jedyna sprawdzona recepta to zachowanie zdrowego rozsądku i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Wiosenna aura budzi alergię i astmę?
Uroki wiosny mogą cieszyć astmatyka i alergika w takim samym stopniu jak osoby zdrowe. Zdrowa dieta, wysiłek fizyczny oraz profilaktyczne leczenie zapobiegają nasileniom astmy i alergii wiosną.