Zaloguj
Reklama

Jak to jest z nietolerancją mleka przez dzieci? Czy to rzeczywiście początki alergii?

Dziecko
Fot. medforum
Dziecko
(0)

Obalamy mity, między błędnym rozumieniem pojęcia nietolerancja a alergia. Czy Twoje dziecko jest już alergikiem, czy cierpi tylko na chwilową nietolerancję pokarmową?

Reklama

Alergia - zaburzenie immunologiczne

Alergia i nietolerancja to dwa diametralnie różne zjawiska. W przypadku gdy mamy doczynienia z alergią, organizm uruchamia układ immunologiczny, którego zadaniem jest produkcja specyficznych przeciwciał, które zwalczają występujące w mleku alergeny.  Alergii często towarzyszy wysypka. Nietolerancja pokarmowa nie angażuje układu immunologicznego, a jedynie układ pokarmowy- przede wszystkim jelita. Skutkiem nie tolerancji są biegunka, wzdęcia, wymioty, uczucie bulgotania w brzuchu.

Nietolerancja czyli?

Nietolerancja mleka, jest tak naprawdę nie tolerowaniem przez organizm laktozy - czyli cukru, naturalnie występującego w mleku. Osoby, u których występuje nie tolerancja laktozy, nie mają w jelitach enzymu  - laktazy - który odpowiada za trawienie laktozy.

Typy nietolerancji 

Istnieją trzy główne typy nie tolerancji laktozy. Nabyta, wrodzona oraz pierwotna. Pierwsza z nich, nietolerancja nabyta jest skutkiem schorzeń żołądka i jelit i ma zazwyczaj charakter przejściowy. Nietolerancja wrodzona to zaburzenie metaboliczne, towarzyszące od pierwszych chwil życia. Nietolerancja pierwotna jest skutkiem uwarunkowań genetycznych, objawia się zanikaniem laktazy wraz z wiekiem. 

Objawy alergii i nietolerancji

Do głównych objawów nietolerancji mleka u noworodków, należy zaliczyć uporczywe biegunki, połączone z odparzaniem pośladków.

W przypadku dzieci i młodzieży, czy osób starszych, należy zaliczyć:

  • nudności,
  • wymioty,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności,
  • przelewanie w brzuchu, uczucie dziwnego bulgotania.

Do objawów alergii na mleko, zalicza się liczne wysypki, często przechodzące w atopowe zapalenie skóry, zaparcia, biegunki. W przypadku niemowląt, jak objawy alergii podaje się pojawienie się ciemieniuchy, wysypki na łokaciach i kolanach, wodniste stolce i chroniczny katar.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze