Zaloguj
Reklama

Korelacja pomiędzy wytycznymi diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt a jej faktycznym rozpoznaniem

Mleko
Fot. phantermedia
Mleko
(0)

Analiza przeprowadzona przez Imperial College w Londynie i Sechenov University w Moskwie wykazała związek pomiędzy wytycznymi dotyczących diagnozowania alergii na mleko krowie u niemowląt i małych dzieci z fałszywą diagnozą tego stanu.

Reklama

Tylko 1 procent dzieci cierpi na tę alergię

Naukowcy sugerują, że jedynie 1 procent rzeczywiście dzieci cierpi na alergię na mleko krowie, ale nawet 14 procent rodzin uważa, że ​​ich dziecko ma tę chorobę.

Autorzy badania wskazują na oficjalne wytyczne dotyczące wykrywania alergii na mleko krowie jako możliwej przyczyny niewłaściwej i mylnej diagnozy. W ramach doświadczenia przeanalizowali 9 oficjalnych wytycznych dotyczących alergii na mleko krowie opublikowanych w latach 2012-2019.

Objawy występują również u zdrowych dzieci

Wytyczne poddane analizie pochodziły z organizacji medycznych w wielu krajach, głównie w Europie. Zespół odkrył, że objawy mające sugerować oznaki alergii na mleko krowie, takie jak: nadmierny płacz, zwracanie mleka czy luźne stolce, bardzo często występują także u zdrowych dzieci.

Badanie statystyczne, obejmujące ponad 12000 niemowląt w 9 krajach, wykazało, że mniej niż 1 procent niemowląt miało alergię na mleko krowie. Jednocześnie podczas badania odkryto również, że nawet 14 procent rodzin błędnie uważa, że ​​ich dziecko ją ma.

Analiza sugeruje, że w latach 2000-2018, w krajach takich jak Australia i Anglia, przepisywanie specjalistycznych preparatów dla niemowląt z alergią na mleko krowie znacznie wzrosło pomimo braku dowodów na wzrost zachorowań wśród dzieci.

Wiele niemowląt ze zdiagnozowaną alergią na mleko nie ma tej choroby. Podejrzenie alergii u dziecka to również źródło stresu dla całej rodziny. Błędnie postawiona może skutkować pominięciem analizy pod kątem innych schorzeń o podobnych objawach. Dalsze konsekwencje błędnej diagnozy to niepotrzebne przestrzeganie diet lub całkowite zaprzestanie karmienia piersią przez matki karmiące, jak również niepotrzebne wydatki na specjalistyczne suplementy i leki obciążające budżet rodzin, jak i służby zdrowia – mówi Dr Robert Boyle, specjalista ds. alergii i główny autor badania.

Różne typy alergii na mleko

Alergia na mleko występuje najczęściej u dzieci poniżej drugiego roku życia i jest podzielona na 2 typy – IgE-zależna oraz IgE-niezależna.

W przypadku IgE-zależnej reakcja alergiczna obejmuje następujące objawy: wymioty, pokrzywkę, a w bardzo rzadkich przypadkach ciężką reakcję, która powoduje trudności w oddychaniu, zwaną anafilaksją.

fot. panthermedia

Objawy dla typu IgE-niezależnej mogą obejmować wymioty, biegunkę lub nadmierny płacz. Zespół podkreśla, że charakter tych objawów sprawia, że ​​często są one mylone z normalnymi dolegliwościami występującymi u małych dzieci.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze