Zaloguj
Reklama

Alergie

Przeglądaj w kategorii Alergie:
Reklama

Alergia to nadmierna nadwrażliwość organizmu na obcą substancję (alergen). Najczęstszymi alergenami są: bakterie, wirusy, środki chemiczne, żywność, owady, leki, itp. Osoby cierpiące na alergie mają zwiększoną wrażliwość na daną substancję.  

W wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do uwalniania histaminy i innych mediatorów stanu zapalnego, które powodują objawy alergii. Alergie mogą powodować szeroki zakres objawów, od łagodnych do zagrażających życiu.  

Do najczęstszych objawów alergii należą: katar sienny, pokrzywka, wysypka skórna, obrzęk krtani, afty i pokrzywka na języku. Alergie pokarmowe i skórne są najczęstszymi typami alergii.

Istnieje wiele różnych rodzajów alergii i można je sklasyfikować w zależności od rodzaju alergenu.

U osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami wykonuje się testy alergiczne. Wśród testów alergicznych należy wyróżnić: testy skórne (najpopularniejsza metoda diagnozowania alergii), testy naskórkowe płatkowe (stosowane w diagnostyce alergii skórnych), testy z krwi (pozwalające określić swoiste przeciwciała IgE we krwi), prowokacje (sprawdzają reakcję organizmu na konkretny alergen).

W leczeniu alergii stosuje się takie preparaty jak leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy, adrenalinę, cholinolityki i leki pobudzające receptory alfa- i beta-adregeniczne. Leki przeciwhistaminowe mają na celu zapobiegać takim objawom alergii jak: pokrzywka, swędzenie i obrzęk błon śluzowych.

Najbardziej charakterystycznymi alergiami u dziecka są alergie pokarmowe. W ostatnich latach wśród dzieci coraz częściej diagnozowana jest nietolerancja glutenu. Charakterystyczną chorobą dotyczącą nietolerancji glutenu jest celiakia.  Celiakia (inaczej choroba trzewna) to trwająca całe życie autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego pod wpływem spożycia glutenu. U osób chorych na celiakię spożycie nawet niewielkiej ilości glutenu powoduje poważne uszkodzenie jelit. Często diagnozuje się również nietolerancję laktozy, czyli alergię na mleko pochodzenia zwierzęcego. 

Specjalistą w leczeniu alergii dzieci i młodzieży jest alergolog dziecięcy. Do alergologa trafiają pacjenci borykający się z problemem alergii, która daje objawy zarówno w obrębie skóry, jak i układu oddechowego.