Zaloguj
Reklama

Alergiczne zapalenie spojówek – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Autorzy: 38 Content Communication
Krople do oczu
Fot. Panthermedia
Krople do oczu
(0)

Swędzące, piekące i zaczerwienione spojówki, a także nadmierne łzawienie zauważa u siebie bardzo wiele osób, jednak czy wszyscy wiedzą, że to objawy alergicznego zapalenia spojówek? Jak rozpoznać u siebie tę dolegliwość, co zastosować, by zmniejszyć dolegliwości oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Reklama

Sezon alergii trwa. Szacuje się, że już blisko 1/3 Polaków zmaga się z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z alergią [1]. Nadwrażliwość na alergeny jest najbardziej odczuwalna dla nosa i oczu: wodnisty katar, uciążliwe kichanie, a także łzawiące, swędzące oczy to typowe objawy alergii.

Dodatkowo oczy alergików często są przekrwione, a na powiekach występuje charakterystyczny obrzęk tłumaczy dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii.

Zdecydowanie najczęstszą postacią jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek – zwykle w formie łagodnej, w związku z silną ekspozycją na pyłki.

Dzień dobry, bolą mnie oczy

Na opuchnięte, łzawiące oczy wiele osób skarży się od samego rana. Czy rzeczywiście poranki są trudniejsze niż pozostała część dnia? – Może tak się zdarzyć. Wynika to często z niedostatecznej higieny oczu przed snemprzestrzega ekspertka. Dlatego tak ważna jest higiena oczu. Jak prawidłowo zadbać o narząd wzroku przed snem? Należy solidnie przepłukać oczy, najlepiej kroplami nawilżającymi bez konserwantów lub przeznaczonymi dla alergików kroplami z ektoiną, czyli naturalną substancją, która tworzy niewidzialną tarczę na powierzchni oka, chroniącą przed wnikaniem alergenów.

W przeciwnym razie, gdy alergen nie zostanie wypłukany, będzie przez całą noc czynnikiem drażniącym spojówkę. W dodatku, podczas snu, zamknięte powieki uniemożliwiają łzom usunięcie alergenów, tak jak to ma miejsce w trakcie dnia wyjaśnia alergolog.

Podobnie rano należy powtórzyć tę procedurę, wówczas oczy będą w lepszej formie przez resztę dnia.

Kiedy do lekarza?

By zminimalizować objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej stosuje się właśnie wspomniane wcześniej krople – np. z ektoiną i kwasem hialuronowym. Warto je stosować w razie odczuwania dyskomfortu. Jednak są sytuacje, w których konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Na szczęście bardzo rzadko diagnozujemy tzw. wiosenne zapalenie spojówek i rogówki, czyli najcięższą postać alergicznego zapalenia spojówek, w którym na skutek bardzo nasilonego stanu chorobowego dochodzi do uszkodzenia rogówki, czasami z wytworzeniem trwałych blizn. By do tego nie dopuścić, trzeba zgłosić się wcześniej do specjalisty przestrzega dr M. Kołacińska-Flont.

Co więc powinno skłonić alergika do pilnej wizyty?

  • kiedy oczy są mocno przekrwione przez kilka dni
  • kiedy każde mrugnięcie sprawia ból
  • kiedy pacjent odczuwa światłowstręt
  • kiedy pacjent ma problemy z ostrością widzenia
  • kiedy powieki są tak mocno obrzęknięte, że nie można otworzyć oka
  • kiedy codziennie rano powieki sklejone są bardzo gęstą, lepką, ciągnącą się wydzieliną.

Na szczęście takie sytuacje są niezwykle rzadkie, jednak warto być czujnym i w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] Badanie „Chroń oczy przed alergią” Zymetria, marzec 2021

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze