Zaloguj
Reklama

Suplementacja diety niemowlaka i dziecka

Autorzy: Karolina Kozłowska
Witamina D
Fot. panthermedia
Witamina D
(5)

Okres niemowlęcy to okres intensywnego wzrostu i rozwoju. Wiele szlaków metabolicznych i procesów biologicznych wymaga prawidłowego stężenia mikroelementów i witamin. U dzieci do pierwszego roku życia istotna jest suplementacja witaminą D, która bierze udział m.in w gospodarce wapniowo-fosforanowej. U starszych dzieci dobrze zbilansowany jadłospis zazwyczaj zaspokaja zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidlowego funkcjonowania. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. 

Reklama

Suplementacja diety niemowlaka – czy zawsze?

Suplementy diety to trochę takie „dodatki” w jadłospisie, które dodatkowo przyjmuje dziecko, zazwyczaj w postaci kropli lub tabletek. Ta suplementacja powinna być rozważna i dostosowana do wieku malucha. Inaczej, bowiem będzie w przypadku diety w pierwszym roku życia a inaczej u dzieci, które mają kilka lat. Należy na wstępie zaznaczyć, że zazwyczaj dieta urozmaicona dziecka starszego, bogata w ryby, warzywa, owoce, produkty zbożowe i inne składniki dostarcza odpowiednią ilość mikroelementów i witamin niezbędnych dla prawidłowego rozwoju maluszka. Nadużywanie suplementów szczególnie w przypadku dzieci może być niekorzystne. Pewne pierwiastki mogą kumulować się w naszym organizmie, a ich nadmiar może być szkodliwy. 

W pierwszym roku życiu niemowlę wymaga suplementowania dwóch witamin: witaminy D i K. Karmienie piersią, co najmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlaka oraz odpowiednie wprowadzanie pokarmów uzupełniających w pełni zapewnia dostarczanie odpowiedniej ilości pozostałych mikroelementów i witamin. Ta reguła sprawdza się zawsze, gdy dziecko rozwija się prawidłowo i nie choruje przewlekle. Jeśli natomiast rozwój jest zaburzony lub dziecko choruje długotrwale warto zastnanowić się razem z pediatrą nad włączeniem suplementacji.


Dlaczego u niemowląt należy suplementować witaminę D i K?

Witamina D jest produkowana przez nasz organizm przy udziale promieni słonecznych. Często, dlatego nazywana jest „witaminą słońca”. Początkowy etap syntezy zachodzi w skórze, kiedy to z prowitaminy powstaje witamina D3. Następnie jest ona łączona z białkiem i transportowana z krwią do wątroby, gdzie ulega pierwszej hydroksylacji, czyli przyłączeniu grupy OH do swojej cząsteczki. Kolejna hydroksylacja zachodzi w nerkach, po czym powstaje aktywna forma witaminy D, czyli kalcytriol.

Aktywna witamina D3 bierze udział w wielu ważnych procesach w naszym organizmie. Ma ona ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanowa. Witamina D uczestniczy w procesie przebudowy kości i w procesie ich mineralizacji. Szczególną rolę odrywa w procesie kształtowania się i rozwoju kośćca u dzieci. Jej niedobór w okresie niemowlęcym może skutkować rozwojem krzywicy. Dużą rolę witamina D odgrywa w prawidłowej pracy układu nerwowego i mięśniowego. Ma korzystny wpływ na regenerację neuronów oraz prawidłowy skład masy mięśniowej. Ostatnio podkreśla się jej duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego, które polega na aktywacji naturalnych białek przeciwbakteryjnych oraz działaniu przeciwzapalnemu.


fot. shutterstock

Badania pokazują, że suplementacja witaminy D u dzieci zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 1. Ma także właściwości antyproliferacyjne oraz chroni przed powstawaniem nowotworów. Jej zbawienny efekt to także ochrona układu krążenia - może zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Jak widać, witamina D jest zaangażowana w wiele procesów w naszym organizmie.

Nie podlega wątpliwościom, że w przypadku małego organizmu, jej prawidłowe stężenie ma istotne znaczenie.  Zgodnie z zaleceniami specjalistów, witaminę D należy podawać noworodkowi już od pierwszych dni. Suplementacja powinna być prowadzona zarówno u dzieci matek karmionych piersią jak i karmionych mlekiem modyfikowanym. Codziennie należy podawać dawkę: 400 jednostek międzynarodowych od urodzenia do 6 miesiąca życia. Między 6 a 12 miesiącem życia dawka powinna być nieco większa i wynosi 400-600 jednostek międzynarodowych. Natomiast dziecko roczne powinno otrzymywać witaminę D w okresie jesienno-zimowym, kiedy to ekspozycja na słońce jest niewielka (600-1000 jednostek na dobę). Odpowiednia dawka, w zależności od wieku, powinna być dobrana przez lekarza pediatrę. Najbardziej na niedobór witaminy D narażone są dzieci karmione piersią, które nie otrzymują dawki profilaktycznej, dzieci o ciemnej karnacji, nie poddawane ekspozycji na słońce oraz otyłe. W przypadku dzieci starszych zaleca się suplementację witaminy D w okresie małej ekspozycji na słońce. Ponadto warto pamiętać o produktach, które bogate są w witaminę D. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Hanna Szajewska, Standardy Medyczne, 2014

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze