Zaloguj
Reklama

Mleko modyfikowane – jakie jest najlepsze?

Mleko w butelce
Fot. panthermedia
Mleko w butelce
(5)

Mleko modyfikowane należy do preparatów zastępczych, które w wyniku procesu obróbki chemicznej zostało jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu kobiecego. Wartościowe mleko modyfikowane zapewnia dziecku istotne dla rozwoju tłuszcze oraz inne składniki pokarmowe (m.in. witaminy).

Reklama

Bezdyskusyjnie najodpowiedniejsze dla niemowlaka jest mleko matki – karmienie powinno odbywać się do szóstego miesiąca życia.

Ważne! Mleka matki nie da się zastąpić. Pokarm ten to bogactwo składników odżywczych i minerałów, które w sposób zdecydowany wpływają nie tylko na zdrowie dziecka, ale także i jego rozwój.

Karmienie piersią to podstawa, ale… 

Mleko matki to produkt o niebagatelnej dla rozwoju dziecka wartości. Specjaliści zalecają kolejność karmienia naturalnego, którego procedura polega na wyłącznym karmieniu piersią przez okres pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, kolejno rozszerzając dietę – przez następne 6 miesięcy kontynuowanie karmienia piersią i wspomaganie diety (m.in. zupkami).

Ważne! Zdaniem specjalistów dziecko powinno się karmić piersią do drugiego roku życia.

American Academy of Family Physicians jest zdania, że naturalny wiek odstawienia dziecka od piersi to 2-7 lat. 

Jak już była mowa powyżej, mleko matki nie da się niczym zastąpić, co jednak w przypadku, gdy karmienie tego typu nie jest możliwe? W takich sytuacjach stosuje się mleko modyfikowane.

Preparaty mlekozastępcze, czyli…

Mleko modyfikowane produkuje się z mleka krowiego oraz koziego. Zarówno jeden, jak i drugi produkt charakteryzują się zbliżonym składem. Różnica pojawia się w ilości minerałów, mleko kozie zawiera więcej potasu, wapnia oraz fosforu.

W rankingu preparatów mlekozastępczych znajduje się także mleko sojowe. Produkt ten wykorzystywany jest w terapii żywieniowej alergii na białka mleka krowiego. Mieszanki sojowe charakteryzują się białkiem całkowicie izolowanym będącym pełnym białkiem sojowym.

Ważne! Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mleko modyfikowane zapewnia prawidłowy rozwój dziecka

Cechy mleka modyfikowanego

„Normalne” mleko zanim przeistoczy się w mleko modyfikowane poddawane jest licznym procesom technologicznym, których celem jest upodobnienie go do pokarmu kobiecego. Mleko modyfikowane przede wszystkim musi przejść proces polegający na zmniejszeniu w jego składzie zawartości białka, następnie modyfikacji jakości tego białka (wzbogacenia białkami serwatkowymi). Ponadto:

  • obniżenie poziomu sodu, potasu oraz chloru
  • zwiększenie zawartości laktozy
  • wzbogacenie o witaminamy A, E, D, C, taurynę karnitynę, żelazo, cynk, jod, prebiotyki.   

Najlepsze mleko modyfikowane powinno być przygotowywane bezpośrednio przed podaniem dziecku butelki (na produktach widnieje informacja o tym, aby przygotowana mieszanka została spożyta przed upływem dwóch godzin).

fot. panthermedia

Ważne! Mleko modyfikowane powinien dobrać lekarz, szczególnie, gdy chodzi o mleko początkowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze