Zaloguj
Reklama

Mleko modyfikowane – jakie jest najlepsze?

Mleko w butelce
Fot. panthermedia
Mleko w butelce
(5)

Mleko modyfikowane należy do preparatów zastępczych, które w wyniku procesu obróbki chemicznej zostało jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu kobiecego. Wartościowe mleko modyfikowane zapewnia dziecku istotne dla rozwoju tłuszcze oraz inne składniki pokarmowe (m.in. witaminy).

Reklama

Spis treści:

 1. Karmienie piersią to podstawa, ale… 
 2. Preparaty mlekozastępcze, czyli…
 3. Cechy mleka modyfikowanego
 4. Mleko modyfikowane dla noworodka i starszaka
 5. Mleko modyfikowane – ranking
 6. Podsumowanie

Bezdyskusyjnie najodpowiedniejsze dla niemowlaka jest mleko matki – karmienie powinno odbywać się do szóstego miesiąca życia.

Ważne! Mleka matki nie da się zastąpić. Pokarm ten to bogactwo składników odżywczych i minerałów, które w sposób zdecydowany wpływają nie tylko na zdrowie dziecka, ale także i jego rozwój.

Karmienie piersią to podstawa, ale… 

Mleko matki to produkt o niebagatelnej dla rozwoju dziecka wartości. Specjaliści zalecają kolejność karmienia naturalnego, którego procedura polega na wyłącznym karmieniu piersią przez okres pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, kolejno rozszerzając dietę – przez następne 6 miesięcy kontynuowanie karmienia piersią i wspomaganie diety (m.in. zupkami).

Ważne! Zdaniem specjalistów dziecko powinno się karmić piersią do drugiego roku życia.

Jak już była mowa powyżej, mleko matki nie da się niczym zastąpić, co jednak w przypadku, gdy karmienie tego typu nie jest możliwe? W takich sytuacjach stosuje się mleko modyfikowane.

Preparaty mlekozastępcze, czyli…

Mleko modyfikowane produkuje się z mleka krowiego oraz koziego. Zarówno jeden, jak i drugi produkt charakteryzują się zbliżonym składem. Różnica pojawia się w ilości minerałów, mleko kozie zawiera więcej potasu, wapnia oraz fosforu.

W rankingu preparatów mlekozastępczych znajduje się także mleko sojowe. Produkt ten wykorzystywany jest w terapii żywieniowej alergii na białka mleka krowiego. Mieszanki sojowe charakteryzują się białkiem całkowicie izolowanym będącym pełnym białkiem sojowym.

Ważne! Według opinii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mleko modyfikowane zapewnia prawidłowy rozwój dziecka

Cechy mleka modyfikowanego

„Normalne” mleko zanim przeistoczy się w mleko modyfikowane poddawane jest licznym procesom technologicznym, których celem jest upodobnienie go do pokarmu kobiecego. Mleko modyfikowane przede wszystkim musi przejść proces polegający na zmniejszeniu w jego składzie zawartości białka, następnie modyfikacji jakości tego białka (wzbogacenia białkami serwatkowymi). Ponadto:

 • obniżenie poziomu sodu, potasu oraz chloru,
 • zwiększenie zawartości laktozy,
 • wzbogacenie o witaminamy A, E, D, C, taurynę karnitynę, żelazo, cynk, jod, prebiotyki.   

Najlepsze mleko modyfikowane powinno być przygotowywane bezpośrednio przed podaniem dziecku butelki (na produktach widnieje informacja o tym, aby przygotowana mieszanka została spożyta przed upływem dwóch godzin).

Ważne! Mleko modyfikowane powinien dobrać lekarz, szczególnie, gdy chodzi o mleko początkowe.

Mleko modyfikowane, fot. panthermedia

Mleko modyfikowane dla noworodka i starszaka

Przy wyborze preparatu mlekozastępczego istotny jest wiek dziecka. Mleko modyfikowane cechuje się zmiennością i dopasowaniem do potrzeb rozwijającego się dziecka. Dostępne są na rynku mieszanki przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej, w tym mleka modyfikowane dla wcześniaków.  

 1. Mleko początkowe (oznaczone 1 w nazwie) – przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia.
 2. Mleko następne (2) – od 7. miesiąca życia. Produkt ten charakteryzuje mniejsze zmodyfikowanie ze względu na coraz sprawniej działający układ trawienny dziecka. Wzbogacone jest tak, aby odpowiadać na zwiększone zapotrzebowanie energetyczne.
 3. Mleko Junior (3,4,5) – po 12. miesiącu życia. Polecane jest do 3. roku życia. Produkt dostarcza odpowiedniej ilości tłuszczu oraz białka. Ponadto bogate jest w wapń i witaminę D (niezbędne do rozwoju kości, a także zębów)

Ważne! Mlek modyfikowanych przeznaczonych dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia nie należy traktować jako preparatów leczniczych. Jednakże w niektórych sytuacjach problem kliniczny może skłaniać do wyboru danego produktu (m.in. niedobory masy ciała, dieta uboga w magnez).

Wybierając produkty mlekozastępcze, należy pamiętać, że oznaczenia na etykietce są charakterystyczne dla danego producenta. W zależności od jakiej firmy jest mleko, może się od siebie znacznie różnić składem.

Mleko modyfikowane – ranking

Dostępnych jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego, które przez wzgląd na swój skład przeznaczone jest do konkretnych wskazań żywieniowych dziecka.

 • Niskolaktozowe oraz bezlaktozowe – w zależności od konkretnych potrzeb oferowane są preparaty mlekozastępcze całkowicie bez laktozy lub z ograniczoną jej zawartością.
 • Mieszanki specjalne – tego typu produkty kupowane są w aptece na receptę. Zawierają w swoim składzie tłuszcze MCT. Stosuje się je jedynie z ważnych przyczyn medycznych (m.in. niewydolność wątroby, przewlekła cholestaza).
 • Dla alergików – wskazane maluchom ze skłonnościami do alergii.
 • Mleko zagęszczone – zalecane dzieciom ze skłonnością do ulewania oraz refluksu (zagęszcza się je przez dodanie skrobi ryżowej lub skrobi ziemniaczanej).
 • Mieszanki na bazie mleka sojowego – przeznaczone dla dzieci z problemem przyswajania mleka krowiego.
 • Produkty przeznaczone dla dzieci starszych – mleka smakowe, a także produkty wytwarzane z mleka (m.in. jogurt).

Podsumowanie

Karmienie piersią jest uważane za najlepszy możliwy sposób karmienia dziecka. Niestety nie wszystkie kobiety mogą karmić piersią, w takim przypadku mleko modyfikowane jest wybawieniem. Należy jednak pamiętać, że skład mleka modyfikowanego jest dużo uboższy od mleka matki. Ponadto ssanie piersi zaspokaja u malucha poczucie bezpieczeństwa, wpływa na bliskość i przyczynia się do więzi między dzieckiem i matką. Tak więc, gdy nie ma wyraźnych przesłanek, nie należy rezygnować z karmienia piersią.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze