Zaloguj
Reklama

Jak widzi Twoje dziecko?

Autorzy: Dorota Liebchen,

Konsultacja merytoryczna
dr n. med. Bożena Kociszewska-Najman Ordynator Oddziału Neonatologii I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(4)

Kiedyś powszechnie uważano, że noworodki nie odczuwają bodźców, a świat ich zmysłów w zasadzie nie istnieje. Dziś dzięki przeprowadzonym badaniom już wiemy, że choć nasze zmysły po przyjściu na świat są bardzo niedojrzałe, to jednak zakres bodźców odbieranych przez noworodka jest ogromny.

Reklama

Podobnie jest ze zmysłem wzroku. Same narządy wzroku zaczynają się kształtować już w drugim miesiącu ciąży i jeszcze w trakcie trwania ciąży maluszek otwiera oczy, i ogląda świat z brzucha mamy. Uczy się rozróżniać światło i ciemność, widzi cienie. To początek rozwoju zmysłu wzroku, który będzie trwał jeszcze przez kilka miesięcy.

Po narodzinach ostrość widzenia dziecka jest aż 30 razy gorsza niż u dorosłego człowieka. To tak jakbyśmy oglądali świat jednym okiem (zdolność widzenia obuocznego będzie się wykształcać w kolejnych miesiącach) przez nie do końca przezroczystą folię.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia wzrok niemowlęcia podlega bardzo szybkiemu rozwojowi. Wraz z rozwojem emocjonalnym i ruchowym dziecko przechodzi od postrzegania świata jak przez zamarzniętą szybę aż do rozpoznawania pojedynczych przedmiotów i świadomego sięgania po nie.

Dlatego tak ważne jest by wiedzieć jak dziecko widzi w kolejnych miesiącach swojego życia i móc świadomie wspomagać rozwój jego wzroku.

Rozwój wzroku w pierwszych miesiącach życia

W pierwszym miesiącu dziecko widzi peryferyjnie, tzn że lepiej dostrzega kontury i to co znajduje się na obrzeżach pola widzenia. Ze względu na słabą ostrość widzenia najłatwiej jest mu skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się ok. 20-30 cm od jego twarzy. To dlatego tak chętnie wpatruje się w twarz nachylających się nad nim rodziców. Noworodek najlepiej widzi kontrasty, jego uwagę przyciąga światło i przedmioty mocno wyróżniające się z otoczenia. Świat widziany przez Twoje maleństwo jest dwuwymiarowy, bez głębi i faktur.

Miesiąc drugi i trzeci to czas na nawiązanie kontaktu wzrokowego i pierwszy świadomy uśmiech. W pierwszym kwartale życia dla dziecka najbardziej atrakcyjne są przedmioty o zdecydowanych kolorach. Do zabawy z dzieckiem warto wybierać przedmioty w kontrastowych barwach, jego uwagę z pewnością przyciągną biało-czarne lub żółto-czerwone zabawki. Mimo zmęczenia mama powinna zadbać o zdecydowany makijaż. W tym okresie niemowlę nabywa również umiejętności widzenia obuocznego. To sprawia, że dziecko odbiera ruch w sposób ciągły, a także zaczyna dostrzegać szczegóły odbserwowanych przedmiotów.

W czwartym miesiącu niemowlę widzi już całą gamę kolorów. To również czas, kiedy maluch zaczyna się fascynować swoimi rączkami i stopami, z uwagą obserwuje przedmioty znajdujące się blisko niego. W kolejnych miesiącach ostrość wzroku nadal się poprawia, a pod koniec drugiego kwartału życia jest zbliżona do ostrości dorosłego, jednak dziecko nadal nie widzi faktury przedmiotów.

Kolejne miesiące to przede wszystkim nasilony rozwój motoryczny, próby samodzielnego siadania i pełzania. Wraz z tym pojawia się świadomość perspektywy i doskonali koordynacja wrokowo-ruchowa. Dzięki temu półroczne dziecko umie już precyzyjnie wybrać i sięgnąć po interesującą go zabawkę.

Jak wspierać rozwój wzroku?

Rozwój wzroku należy stymulować, ale trzeba to robić rozsądnie i z umiarem. W pierwszym miesiącu warto zadbać o komfort dziecka i nie narażać go na zbyt dużą ilość bodźców. W kolejnych tygodniach można wybierać jedno lub dwukolorowe zabawki, najlepiej w kontrastowych barwach. Pokazywać je dziecku, powoli przesuwć przed jego buzią, pozwalać dotykać i poznawać. Dla półrocznego dziecka warto już zaopatrzyć się w zabawki wspomagające koordynację wzrokowo-ruchową, czyli mające ruchome części, przyciski, melodie.

Mależy pamiętać, że przez pierwsze pół roku zabawa, dotykanie przedmiotów i nauka manipulowania nimi to dla dziecka także lekcja widzenia. Aby wspomagać harmonijny rozwój warto wybierać produkty dostosowane do etapu rozwoju dziecka oraz tworzone specjalnie z myślą o nim.

Unikalny produkt „Oczami maluszka”

Jedną z takich pozycji są unikalne książeczki „Oczami maluszka”, które właśnie pojawiły się na rynku.

Jest to seria trzech książeczek zawierających czarno-białe ilustracje przedmiotów dobrze nam znanych z najbliższego otoczenia. Zostały one starannie dobrane i zaprojektowane tak, by wspomagać prawidłowy rozwój najmłodszych dzieci. Ilustracje nie tylko wspierają rozwój wzroku, ale przede wszystkim przyciągają uwagę maluchów, a ich rodzicom stwarzają doskonałą okazję do spędzenia wartościowych chwil z dzieckiem. Warto wykorzystać ten czas na budowanie relacji z dzieckiem, opowiadanie o otaczającym go świecie a także na wprowadzanie w świat książek już od pierwszych chwil życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze