Zaloguj
Reklama

Dieta niskobiałkowa to ulga dla nerek

Autorzy: Procontent
Jadłospis
Fot. panthermedia
Jadłospis
(0)

Pacjent, który jest zagrożony niewydolnością nerek, wraz ze wstępną diagnozą prawdopodobnie usłyszy od lekarza także zalecenie ograniczenia spożycia białka, bo to pierwszy krok do odciążenia nerek. Minimum trzymiesięczne przestrzeganie takiej diety jest jednym z kryteriów zakwalifikowania pacjenta cierpiącego na przewlekłą chorobę nerek do programu lekowego z wykorzystaniem ketoanalogów aminokwasów, który skierowany jest do pacjentów bez cukrzycy, w dwóch ostatnich stadiach rozwoju przewlekłej choroby nerek, czyli stadium 4 oraz 5. Terapia, której głównym celem jest odroczenie dializoterapii i poprawa jakości życia pacjentów, jest dostępna w Polsce i w pełni refundowana w ramach programu lekowego od 2021 roku.

Reklama

Choć na pierwszy rzut oka dieta niskobiałkowa może wyglądać jak perspektywa pożegnania wszelkich mięs i wyłącznie ziemniaki i sałatę na talerzu, to wcale tak nie jest. Taka dieta przy odrobinie kreatywności może być bardzo urozmaicona i naprawdę smaczna. Ograniczenie produktów białkowych służy nie tylko ludziom cierpiącym na choroby nerek, ale również tym, którzy chcą po prostu racjonalnie się odżywiać.

Z nadmiarem białka nerki sobie nie radzą

Białko jest w diecie bardzo potrzebne. Odpowiada za budowę i regenerację tkanek. Białka wchodzą w skład ciał odpornościowych, utrzymują właściwe pH płynów ustrojowych, stanowią nośnik niektórych witamin i składników mineralnych. Jednak w wyniku rozkładu białek w trakcie przemian metabolicznych powstają substancje, takie jak mocznik, które muszą być usuwane z organizmu, bo w nadmiarze są toksyczne. Za ten proces odpowiedzialne są przede wszystkim nerki filtrujące krew. Dzięki nim do moczu, wraz z nadmiarem wody, przedostają się substancje zbędne, w tym toksyczne produkty przemian białkowych. Dopóki nerki działają sprawnie, organizm bez problemu pozbywa się toksyn. Gdy jednak nie domagają, proces filtracji staje się nieefektywny. Wówczas jedynym sposobem, by odciążyć nerki i nie doprowadzić do zatrucia organizmu, jest ograniczenie ilości białka w posiłkach i picie większej ilości płynów – przede wszystkim wody.

Dieta, która leczy nerki

Dieta niskobiałkowa jest dietą leczniczą, stosowaną u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) w okresie przed dializą. W zależności od etapu choroby ograniczenie podaży białka wynosi od 0,6-0,55 g/kg m.c./ dobę (dieta niskobiałkowa), do 0,43-0,28 g/kg m.c./ dobę (dieta bardzo niskobiałkowa), przy jednoczesnym wzbogacaniu diety specjalnymi preparatami zawierającymi ketoanalogi aminokwasów, zmniejszającymi ryzyko wystąpienia niedożywienia. Ze względu na to, że przebieg choroby u każdego pacjenta wygląda inaczej, nie istnieje jeden schemat diety niskobiałkowej. W każdym przypadku bezcenna jest konsultacja z dietetykiem, który opracuje plan modyfikacji diety i dostosuje ją do konkretnych potrzeb pacjenta.

Z czym to się je?

W największym skrócie chodzi o to, by produkty wysokobiałkowe, takie jak mięso, nabiał, jaj czy ryby stopniowo, najlepiej ze wsparciem dietetyka, zastępować produktami niskobiałkowymi. Tych zaś, wbrew pozorom, jest bardzo dużo! Ogromny wybór warzyw wskazanych przy diecie niskobiałkowej bardzo ułatwia skomponowanie z nich całego dania głównego, a nie jedynie dodatku do kanapek czy obiadu. Świetnym rozwiązaniem będą np. warzywne dania jednogarnkowe, jak risotto czy leczo. Warto ograniczać jednak warzywa strączkowe, bo te białka zawierają sporo. Ostrożnie więc trzeba dodawać do posiłków fasolę, groch czy ciecierzycę.

Z owoców na cenzurowanym w diecie niskobiałkowej są morele i awokado, pozostałych owoców nie trzeba sobie odmawiać. Wśród produktów zbożowych wskazane są: ryż we wszystkich postaciach, a także makarony i drobne kasze, np. perłowa czy manna. Zwierzęce tłuszcze należy zastąpić roślinnymi - oliwą, olejem lnianym i rzepakowym, a dania obiadowe przygotowywać na bazie takich ryb jak dorsz, makrela, sandacz i łosoś albo sera tofu lub grzybów, zamiast sięgać po wędzone ryby czy mięso.

Choć największym wyzwaniem może się okazać ograniczanie nabiału,  można sięgnąć po produkty o mniejszej zawartości białka niż tradycyjne, np. jogurty na bazie mleka kokosowego czy sojowego, ser mascarpone, serki homogenizowane, kanapkowe, topione, ricotta czy feta. Ci, którym ciężko całkiem zrezygnować z wędliny, powinni kroić jak najcieńsze plasterki, a resztę kanapki wypełniać jak największą ilością warzyw. Dla miłośników słodyczy dobra informacja jest taka, że nie trzeba z nich rezygnować. Lepiej po prostu tradycyjne ciasta zastąpić ciemną czekoladą, suszonymi owocami i owocowymi koktajlami czy kisielami.

Ponieważ po przejściu na dietę niskobiałkową może nastąpić utrata wagi, warto pamiętać, by zwiększyć spożycie węglowodanów, takich jak makarony niskobiałkowe, ryż, kasza manna, owoce z puszki czy miód, by kilogramów nie ubyło zbyt wiele. Aby wzmocnić masę mięśniową, należy też pamiętać o aktywności fizycznej na miarę swoich możliwości. Według ekspertów już 45-minutowy spacer trzy razy  w tygodniu może być tu bardzo pomocny.

Mniej białka – lepsze samopoczucie

Dieta niskobiałkowa jest nazywana dietą leczniczą nie bez powodu. Naprawdę poprawia samopoczucie osób cierpiących na przewlekłą chorobę nerek. Polepsza się jakość snu, bóle głowy są rzadsze lub ustępują, podnosi się nastrój. Efekty widać także w wynikach badań laboratoryjnych krwi i moczu, a przede wszystkim w tempie postępowania choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze