Zaloguj
Reklama

Wpływ kofeiny na młodych ludzi

Nastolatki
Fot. ojoimages
Nastolatki
(5)

Kofeina to substancja chemiczna, która występuje w sposób naturalny w liściach, ziarnach i owocach około 63 gatunków roślin na świecie.

Reklama

Kofeinę zawierają różne produkty m.in. kawa, herbata i napoje energetyzujące. Kofeina ma właściwości pobudzające i moczopędne.

Coraz częściej napoje energetyzujące piją dzieci i młodzież. Badania przeprowadzone w dwóch szkołach na terenie województwa śląskiego w klasach szóstych, wskazują, że napoje gazowane codziennie pije aż 35% uczniów, z tego aż 16% napoje energetyzujące. Co ciekawe w tych samych badaniach brali udział rodzice - tylko 4,5% z nich oświadczyło, że ich dziecko wybiera napoje energetyzujące. Jest to najlepszy dowód na to, że rodzice nie wiedzą, co w szkole kupuje ich pociecha.

Dzieci nie powinny spożywać w ogóle tego typu napojów ze względu na bardzo dużą zawartość kofeiny. Taki napój potrafi dostarczyć więcej kofeiny, niż filiżanka kawy. Pobudzenie, rozdrażenienie, niepokój to skutki picia przez dzieci napojów energetyzujących.

Badania Swiss National Science Foundation wykazały, że kofeina hamuje rozwój mózgu w okresie dojrzewania - może obniżać możliwości intelektualne nastolatków, wywołać zaburzenia osobowści, a nawet schizofrenię.

Wcześniejsze badania wykazały, że młodzież, która pije napoje energetyzujące ma problemy ze snem. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by rodzice monitorowali, co pije ich dziecko - w żanym wypadku nie powinny to być napoje energetyzujące.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze