Zaloguj
Reklama

Tornistry szkolne lekkie tylko w teorii

Autorzy: Marcin Rokita
Szkoła, nauczycielka
Fot. ojoimages
Szkoła, nauczycielka
(0)

Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie rozpoczęcie roku szkolnego. Jak co roku Główny Inspektor Sanitarny przypomina nam kilka wskazówek jak przez właściwy dobór tornistra zadbać o kręgosłup naszych pociech.

Reklama

Według wyników międzynarodowych badań nad zachowaniami zdrowotnymi dzieci i młodzieży (HBSC-Health Behaviour in School-aged Children. WHO Collaborative Study 2010) wynika, ze tylko 35,5% z nich utrzymuje aktywność fizyczną na odpowiednim poziomie. Te wyniki są niepokojące zważywszy na fakt, iż przez coraz więcej czasu dzieci spędzają w szkole lub przy biurku komputera w domu. Taki stan rzeczy negatywnie oddziałuje na układ mięsno-szkieletowy i prowadzi często do wad postawy.

Oprócz zachęcania dzieci aby więcej czasu poświęcały na uprawianie sportu ważne jest abyśmy zadbali o ich szkolne tornistry. Przy zakupie powinniśmy się kierować wygoda dziecka a nie tylko obecna modą. Istotne jest aby waga tornistra nie przekraczała 10-15% masy ciała ucznia. Sanepid przypomina również, że powinien mieć sztywną tylną ścianę, szerokie szelki, najlepiej spinane także z przodu, oraz lekką konstrukcję (zdarzają się takie, które nawet puste ważą 2 kg). Pakując go, cięższe rzeczy trzeba umieścić na dole, lżejsze na górze oraz zważanie na to czy noszony jest on na obu ramionach.

"Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa" - pisze Główny Inspektor Sanitarny

Sprawdzajmy co nasze dziecko pakuje do plecaka oraz sami nie pakujmy mu niepotrzebnych ciężkich przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki. Dla dodatkowych pomocy naukowych jak słowniki i książki najlepiej znaleźć miejsce w szkole.

Działania te napewno zaoszczedzą nam w przyszłości straconego czasu  na konsultacjach u ortopedów

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze