Zaloguj
Reklama

Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci

Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci
Fot. One House
Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci
(0)

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” ma wielką, edukacyjną wartość. Jego celem jest budowanie świadomości w zakresie chorób wieku dziecięcego. Punktem wyjścia jest uzmysłowienie rodzicom i nauczycielom, że choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu czy przedszkolu, ale mogą się przydarzyć każdemu dziecku w zetknięciu z szerszym środowiskiem.

Reklama

Wydawać by się mogło, że skoro mamy już świadomość i wiedzę o chorobach typu świnka, ospa czy różyczka, to zakażenie świerzbowcem lub wszawicą nie będą dla nas tematem tabu. Jednak okazuje się, że choroby te nadal bywają źródłem wstydu. Ich objawy często są ukrywane lub przemilczane, co utrudnia skuteczną walkę z nimi.

Dlatego programowi towarzyszy maksyma „im wcześniej, tym lepiej”. Musimy zdać sobie sprawę, jak ważny dla całej społeczności przedszkolnej jest dialog między rodzicami a wychowawcami. Warto stać się bardziej wyczulonym na pewne symptomy i nie zwlekać z wzajemnym informowaniem się o zagrożeniu. Dlatego tak ważna jest nasza wiedza na temat przyczyn, objawów i przebiegu chorób wieku przedszkolnego. Teraz możemy też dowiedzieć się więcej o sposobach postępowania i o łagodzeniu tak uciążliwych dla naszych maluchów dolegliwości.

Dla dobra dzieci

Równie ważnym elementem programu jest budowanie wśród dzieci zaufania do wychowawców oraz lekarzy, aby w przypadku zachorowania bez wstydu i strachu informowały o swoich dolegliwościach oraz chętniej stosowały się do zaleceń medycznych. W tym celu przygotowaliśmy wraz z metodykiem materiały dydaktyczne dla nauczycieli i wychowawców – karty pracy i scenariusze lekcji, którą będą gotowym rozwiązaniem i ułatwią przeprowadzenie zajęć.

W tym przypadku najskuteczniejsza jest nauka przez zabawę. Dlatego na nasze maluchy czeka wiele ciekawych gier i zabaw, a także nagroda – każde dziecko otrzyma dyplom i możliwość stworzenia wraz z rodzicem na stronie programu personalizowanej książeczki z nim samym w roli głównej. W bajce znajdzie się również Śmiałek – nasz bohater od zadań specjalnych, który towarzyszyć będzie naszym dzieciom przez cały czas trwania programu.

Konkurs dla przedszkoli

Dla przedszkoli natomiast przewidziany jest konkurs „Śmiali w chorobie”. Do zdobycia będą nagrody pieniężne o łącznej wartości 24 000 zł. Zdobyte środki przedszkole będzie mogło przeznaczyć na organizację aktywności ruchowych dla przedszkolaków, np.: wyposażenie sali sportowej, placów zabaw lub organizowanie eventów sportowych.

Korzyści z programu jest wiele, ale przede wszystkim chodzi w nim o dobro naszych maluchów. Warto więc zainicjować przystąpienie do programu w przedszkolu, do którego chodzi nasz maluszek. Rejestracja placówek rozpocznie się już 1 września i potrwa do 30 listopada 2018. Przedszkole może zgłosić dyrekcja placówki przez stronę smialorozmawiamy.pl. Pierwszych 500 placówek otrzyma pakiet drukowanych materiałów (plakat, foldery dla rodziców, foldery dla nauczycieli, scenariusze lekcji oraz karty pracy z podziałem na grupy wiekowe). Pozostałe przedszkola otrzymają wszystkie te materiały w wersji elektronicznej. Każde przedszkole, które przystąpi do programu otrzyma certyfikat.

Zatem śmiało zgłaszajmy przedszkola – dla dobra i zdrowia naszych dzieci. Patronat medialny nad programem objął serwis ForumPediatryczne.pl

Więcej o programie przeczytasz TUTAJ

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze